Kredi Çekeceklere Müjde! Bankalarda Son Dakika Cuma Depremi Yaşandı, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Son dakika kredi haberi az önce duyuruldu, yüksek faize Cuma darbesi vuruldu! Bankalardan kredi çekmek isteyenler için faiz indirim haberleri geldi. En uygun kredi hangi bankada, faizler düşüyor mu?

Finans 08.10.2021 - 09:35 08.10.2021 - 09:38 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yapılan son PPK toplantısı ile Eylül ayında 100 baz puanlık faiz indirimi yapılmıştı. Yapılan bu faiz indirimi sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmiş, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketleri için yapılacak olan indirimler beklenmeye başlanmıştı. 

Merkez Bankası tarafından atılan bu adımın ardından uzun süre beklenen bankaların kredi faiz oranları için indirim haberleri de peş peşe gelmeye başladı. Yüksek faiz yükünün altında ezilen vatandaşlar için Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimi sözü vermiş, enflasyon oranlarında yaşanan yükselişe rağmen Merkez Bankası çekirdek enflasyon vurgusu yaparak kredi faiz oranlarını indirmişti. 

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞÜYOR MU?

TCMB tarafından atılan faiz indirimi hamlesi sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılması ancak sıkı para politikası vurgusuna devam edilmesi bankalar açısından soru işareti oluşturmuştu. Özellikle de Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül tarafından yapılan "kredilere olan talebi azaltmak için gerekirse maliyetleri yükseltmeliyiz açıklaması" umut kırmıştı. 

en uygun kredi düştü-1

Ancak bankaların haftalık kredi güncellemesinin gelmesi ile beraber faiz indirimi haberleri peş peşe gelmeye başladı. Tam 9 banka kredi faiz indirimi haberi paylaşırken en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı da düştü! 

en-uygun-ihtiyaç-kredisi-8-ekim

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların şu anda en yoğun rekabet yaşadıkları ve vatandaşın da ekonomik kriz nedene ile çok fazla talepte bulunduğu ihtiyaç kredisi paketinde bugün 5 banka faiz indirimi yaptı. Şekerbank, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı düştü. 

Finansbank faiz indirimi sonrası en uygun kredi veren banka olurken 36 ay vadeli 10 bin liranın aylık kredi taksit tutarı 368 liraya gerilemiş oldu.

en-uygun-konut-kredisi-3

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Bankaların kredi faiz indirimi yaptığı bir diğer paket ise konut kredisi paketi olarak öne çıktı. Bankaların konut kredisi paketinde 4 banka faiz indirimi yaparken ne yazık ki en uygun kredi veren ilk 5 banka ise sıralamada değişmedi. Yani yüksek faiz oranı uygulayan bankalardan indirim gelirken bu en düşük ve en yüksek faiz oranı arasındaki makası daralttığı için yeni indirimlere kapı aralamış oldu. 

En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 olarak uygulanırken en uygun kredi veren bankalar ise bu oranı uygulayan Akbank ve Ziraat Bankası oldu.

en-uygun-taşıt-kredisi-8-ekim

EN DÜŞÜK ARAÇ / TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Kredi çekerek araba sahibi olmak isteyen kişiler için ise bankaların araç kredisi faiz oranları paketinde ne yazık ki bir değişim yaşanmadı. En düşük araç kredisi faiz oranı yüzde 1,50 olarak korunurken en uygun taşıt kredisi veren banka ise Vakıfbank oldu. Bu banka üzerinden 48 ay vadeli 40 bin lira taşıt kredisi çeken kişilerin aylık taksit ödemesi ise bin 252 TL olarak gerçekleşecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@