Kredi Çekerek Ev Alacaklar Dikkat! 100 Bin Lira Konut Kredisi Çeken Vatandaş Bankaya 218 Bin TL Faiz Ödeyecek!

Konut kredisi faiz oranları yükseldi. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen kredi faiz oranları yükselirken vatandaş mağdur oldu. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak zorlaştı!

Kredi Çekerek Ev Alacaklar Dikkat! 100 Bin Lira Konut Kredisi Çeken Vatandaş Bankaya 218 Bin TL Faiz Ödeyecek!

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ve döviz kurundaki oynaklık nedeni ile ne yazık ki Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz indirimleri kredi faizlerine yansımadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "vatandaşımızı yüksek faize ezdirmeyeceğiz" açıklamalarına rağmen ne yazık ki konut kredisi çekerek ev sahibi olmak hayal oldu.

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken yaşanan yükseliş vatandaşın bankaya ödeyeceği faiz yükünü de katladı. 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi çeken bir kişinin bankaya ödeyeceği toplam kredi geri ödemesi 317 bin 801 liraya yükselirken bu da bankaya ödenecek olan toplam faiz tutarının 217 bin 801 liraya ulaşmasına neden oldu.

KREDİ FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Merkez Bankası tarafından polita faiz oranı rakamına yapılan 500 baz puanlık faiz indirimi ile oranın yüzde 19 seviyesinden kademeli olarak yüzde 14 seviyesine çekilmedi vatandaşa çare olmadı. Kredi çekerek konut satın almak isteyen vatandaşların özellikle takip ettikleri konut kredisi faiz oranlarında indirim bir yana büyük bir yükseliş yaşandı.

konut kredisi hesaplama tablosu 26 aralık

Ekonomistler Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen döviz kurlarında yaşanan oynaklık ve enflasyon rakamlarındaki yükselişin faiz oranlarını yukarıya çektiği belirtiliyor. Özellikle de enflasyon rakamlarının büyük bir hızla yükselmesi nedeni ile bankalar gelecek riskleri almak istemediği için uzun vadeli kredilerde faiz oranlarını yükseltmeyi tercih etti.

devlet bankalarının kredi faiz oranları 26 aralık

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK KONUT KREDİ FAİZ ORANI KAÇ?

Özel bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 2.50 seviyesine kadar fırlarken kamu bankaları ise en uygun kredi veren bankalar olarak sıralandı. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları yüzde 1,20 seviyesine kadar çekilmişti.

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında kamu bankaları sıfır konut kredisi faiz oranı rakamı yüzde 1,20 seviyesine çekilirken, ikinci el konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,29 seviyesine çekilmişti. Özel bankaların konut kredisi faiz oranları rakamlarında ise en düşük konut kredisi faizi yüzde 1,75 faiz oranı ile İş Bankası tarafından veriliyor. Akbank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,82 olarak uygulanıyor.

SONRAKİ HABER