Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek, Banka Faizleri Düşer Mi? Kritik Merkez Bankası Açıklaması...

Banka kredi haberleri vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken kredi faizleri düşecek mi, ne zaman düşecek sorusuna yanıt aranıyor. Faizler ne olur?

Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek, Banka Faizleri Düşer Mi? Kritik Merkez Bankası Açıklaması...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları ile ne yazık ki bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselmiş, hem aylık kredi taksit tutarları yukarıya doğru tırmanmış, hem de bankadan kredi çekmek zorlaşmıştı.

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar devam ederken ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaş çareyi banka kredilerinde aramaya devam ederken bir yandan da "kredi faizleri düşecek mi?" sorusunun yanıtı aranıyor.

KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından katıldığı televizyon programının canlı yayınında yapılan açıklama ile bir kere daha faiz indirimi açıklaması gelmiş, enflasyon rakamlarında Ağustos ayında düşüş yaşanacağı beklentisi paylaşılarak faiz indirimi yapılması gerektiği dile getirilmişti. Merkez Bankası Ağustos ayı toplantısı öncesi yapılan faiz indirimi açıklaması büyük yankı uyandırmış, dolar kuru erken faiz indirimi beklentisi ile yükselişe geçmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara rağmen indirim yönünde olmamıştı. Merkez Bankası 5. kez toplantıyı pas geçti ve politika faiz oranı rakamının yüzde 19 seviyesinde sabit tutma kararı aldı.

merkez-bankası-faiz-beklentisi

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ AÇIKLANDI: KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Merkez Bankası tarafından aylık olarak yayımlanan beklenti anketi adı değiştirilerek Piyasa Katılımcıları Anketi olarak yayımlanmaya başlanmıştı. Yayımlanan son anket verilerine göre BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ve TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi yüzde 19,00 olarak gerçekleşti ve bir değişikliğe gidilmedi.

Yani faiz oranlarında yakın bir tarihte değişiklik olmayacağı yönünde görüş ağır bastı.

BANKA FAİZLERİ DÜŞER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Bankalar kredi faiz oranlarını kademeli olarak aşağıya çekmeye başlarken sert bir faiz indirimi için ise Merkez Bankasının atacağı politika faiz indirimi adımı bekleniyor. Bu karar çıkmadan büyük bir faiz indirimi son derece zor görünürken en az 100 baz puanlık faiz indirimi ve bunun yanı sıra dolar kurunun kontrol altında tutulması, ekonomik verilerin olumlu sinyal vermesi gerektiği de belirtiliyor. En erken faiz indirimi için ekonomistlerin tahmini ise 2021 yılı son çeyreğini kapsayan Eylül ayı ve sonrası işaret ediliyor.

SONRAKİ HABER