Kredi Faizleri Çıldırdı! 200 Bin Lira Konut Kredisi Çeken Bankaya 550 Bin TL Para Ödeyecek

Bankaların kredi faiz oranları cep yakmaya devam ederken konut kredisi paketinde ödenen faiz ana parayı ikiye katladı! 200 bin liraya kaç TL faiz ödenir?

Finans 31.07.2021 - 21:00 31.07.2021 - 21:00 Gülcan Özer

Uzun süredir yükseliş eğilimi gösteren konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak son derece zorlaştı. Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları bankaların kredi faiz oranları rakamları üzerinden yükseliş etkisi gösterdi. 

Bankaların ucuz likidite musluklarını kapatan Merkez Bankası tarafından atılan bu adımlardan sonra 2020 senesinin Haziran ayında dip noktasını gören kredi faizleri bu noktadan büyük bir hızla yükselişe geçti. Yaşanan yükseliş kendisini en çok konut kredisi paketlerinde hissettirdi. 

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK KREDİ FAİZİ HANGİ BANKADA, EN UYGUN KONUT KREDİSİNİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki tüm hızı ile devam ederken ekonomistler tarafından psikolojik eşik olarak belirlenen yüzde 0,99 faiz oranı rakamının oldukça üstüne çıkıldı. Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 olarak uygulanırken en uygun konut kredisi veren banka ise bu oranı uygulayan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası oldu.

En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2,09 seviyesine yükselen Şekerbank konut kredisi paketinde gerçekleşti.

200-bin-tl-konut-kredisi-hesaplama

200 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÇEKENLER BANKAYA KAÇ TL ÖDEYECEK?

Konut kredisi faiz oranı yüzde 2,09 oranı ile en yüksek seviyeyi görürken Şekerbank konut kredisi paketi aracılığı ile 200 bin lira kredi çeken kişilerin aylık taksit ödemesi 4 bin 561 lira olarak gerçekleşirken kredinin toplam ödemesi ise 551 bin 545 lira olarak gerçekleşecek. 

Yani 200 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin toplam kredi ödemesi 551 bin 545 lira olarak gerçekleşirken 351 bin 545 lira bankaya faiz ödeyecek. Kullanılan kredinin ana parasının daha üstünde bir şekilde faiz ödenirken bankaya ödenecek toplam paranın bu seviyelere ulaşması ile ekonomistler yaşanan süreci "kredi çekerek ev alan bir evde bankaya alacak" şeklinde yorumluyor.

Konut kredisi paketlerinde psikolojik eşik yüzde 0.99 seviyesi olarak gösterilirken ekonomistler bu oranın daha üzerinde faiz oranları ile konut kredisi çekerek yatırım yapılmasını tavsiye etmezken oturum amaçlı konut kredisi alımları için ise şartların ve aylık ödeme durumunun gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@