Kredi Kartı Kullanan Herkesi İlgilendiren Değişiklik! Parmak İzi Dönemi Başlıyor

Cebinde kredi kartı olan herkesi ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Kredi kartlarında yeni dönem başlıyor, 2024 yılı itibari ile tamamen değişecek!

Kredi Kartı Kullanan Herkesi İlgilendiren Değişiklik! Parmak İzi Dönemi Başlıyor

Kredi kartı kullanan milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Özellikle de pandemi döneminde kullanım sayısı ve miktarı rekor hızla yükselen kredi kartlarında kullanılan manyetik şeritler hakkında yeni düzenlemeye gidiliyor.

Son dönemde artan kredi kartı dolandırıcılık olayları nedeni ile büyük bir güvenlik açığı olarak kabul edilen manyetik şeritler artık tarihe karışacak. Kredi kartı kullanan kişilerin güvenliklerini sağlamak ve dolandırıcılık olaylarını azaltmak adına parmak izi sistemi yaygınlaştırılacak.

2024 YILI İTİBARİ İLE KREDİ KARTLARI DEĞİŞECEK! PARMAK İZİ DÖNEMİ BAŞLIYOR...

Dünya genelinde en çok kullanılan kredi kartları arasında yer alan Mastercard kredi kartı üretimi konusunda son derece kritik bir karar aldı. Açıklanan karar kapsamında manyetik şeritlerin oluşturduğu güvenlik riski nedeni ile bu kartların kullanımı sonlandırılacak. Bu tarihi takip eden 10 senelik zaman dilimi içerisinde yeni çipli ve biyometrik kredi kartları hayata geçirilecek.

Söz konusu uygulamaya ilk olarak Avrupa ülkelerinde geçilecek. Kademeli olarak hayata geçirilecek olan karar kapsamında planlanan ilk hedef 2033 senesine kadar dünya genelinde manyetik şeritli kartların kullanımını tamamen sonlandırmak olacak. Böylelikle dolandırıcılığa açık olan manyetik kartların ortaya çıkardığı güvenlik zaafları da aşılmış olacak.

kredi-kartı-parmak-izi-dönemi

KREDİ KARTLARINDA YENİ DÖNEM: ÇİPLİ VE BİYOMETRİK KREDİ KARTLARI CÜZDANLARA GİRECEK!

Manyetik şeritli kredi kartlarının yerini ise kademeli olarak çipli ve biyometrik kartlar alacak. Biyometrik kredi kartı alan kişiler parmak izi kullanacaklar. İlk olarak manyetik 1960'lı yıllarda IBM tarafından üretilen manyetik şeritli kredi kartları CIA için geliştirilmişti. Manyetik şeride yerleştirilen bilgiyi plastik kartlara taşımak için çalışmalar yapan IBM mühendisi Forrest Parry yıllarca çalışmasında bir sonuç elde edemedi.

Daha sonra Parry'nin eşinin önerdiği ütü ile iki parçayı birleştirme fikri işe yaradı ve manyetik şerit ile plastik kart birleştirilmiş oldu. Pandemi döneminde de temassız kredi kartı ile ödeme sistemleri limitlerin arttırılması ve insanların hastalık kapma endişesinin yükselmesi ile rekor seviyelere yükselmiş, kredi kartı kullanan pek çok kişi kredi kartının temassız kredi kartı ile değiştirmişti. Yeni sisteme de güvenlik endişesi ile hızlı bir geçiş olması bekleniyor.

SONRAKİ HABER