Kredi Kullananlar Dikkat! Bankalar Aldıkları Binlerce Lirayı Geri Ödeyecek! Tek Yapmanız Gereken...

Bankalardan kredi kullanan milyonlarca kişi parasını geri alabilecekler. Mahkemeden çıkan karara göre şimdiye kadar 3 milyar lira tazminat ödendi. Siz de bu yöntemle paranızı iade alabilirsiniz.

Finans 11.04.2022 - 17:21 11.04.2022 - 17:21 Büşra Uluşen

Bankalardan kredi kullanan milyonlarca kişiyi sevindiren haber geldi. Kredi çekerken kullandırılan hayat sigortasıyla ilgili mahkemeden önemli bir karar çıktı. Hayat sigortası primini almak isteyen bir kişi mahkemeye başvurdu ve mahkeme vatandaşı haklı bularak daha önce kendisinden tahsil edilen 3 bin 783 liranın iadesine karar verdi. Peki bu paralar nasıl geri alınacak?

BANKALAR O PARALARI İADE EDİYOR!

Bankalardan kredi kullanırken yapılan hayat sigortasıyla ilgili önemli bir karar alındı. Daha önce bankadan kredi çekerken kendisinden tahsil edilen hayat sigortası bedelinin iadesi için mahkemeye başvuran vatandaşın lehine bir karar alınarak '' Sadece zorunlu masraflar tüketiciden istenebilir. Söz konusu masrafların da ispat edilmesi şart. Aksi halde, tüketici aleyhine haksız şart oluşur '' denildi. 

400 BİN LİRALIK KREDİDEN 3 BİN 783 LİRASI İADE EDİLDİ

32 yaşındaki bir vatandaş, 2020 yılında 400 liralık konut kredisi çekti. Bankadan onay çıkan kredi için B.Ç adlı şahsa 3 bin 822 liralık prim bedeli olan hayat sigortası da yapıldı. Mimar, bankaya bu konuda itiraz etti ancak bankadan olumlu bir karşılık bulamadı. Durumdan rahatsız olan B.Ç durumu bu kez bankanın genel müdürlüğüne iletti. Fakat sonuç yine aynı oldu. 

banka iade para

Konuyu Ümraniye Tüketici Hakem Heyeti'ne taşıyan B.Ç, sigorta priminin kendisine iade edilmesini talep etti. Heyet, yaptığı incelemeler sonucunda talebi kabul etti ve bankanın tahsil ettiği 3 bin 783 liranın iadesinde karar kıldı. Bu kez banka avukatları kararın iptali için soluğu Anadolu 1. Tüketici Mahkemesi'nde aldı. Banka, söz konusu hayat sigortası tahsili için müşterinin bilgilendirildiğini ve konudan haberdar olduğu için yapılan işlemin de yönetmelik gereği Tüketici Hakem Heyeti kararının iptal edilmesini istedi. 

MAHKEMEDEN TÜKETİCİ LEHİNE KARAR: PARASI İADE EDİLDİ

Mahkeme, tarafların savunma kararlarını değerlendirdikten sonra bir karara vardı. Tüketicinin lehine çıkan kararda, '' Kredinin verilmesi için zorunlu olan masraflar tüketiciden istenebilir. Bu masrafların da nereye harcandığı ispat edilmeli. Tüketicinin, sözleşmenin içeriğine müdahale etme imkanı yok '' denilerek, bu ücretin tüketiciden tahsil edilmesinin haksız şart niteliği taşıdığı belirtildi. 

banka para iadesi

Söz konusu kararın çıktığı günden bu yana, hayat sigortası priminin iade edilmesi konusunda iki yılda toplam 3 milyar lira tazminat ödendi. Vatandaşlar, istekleri dışında yapılan hayat sigortası için dava açabilecek ve kendilerinden tahsil edilen ücreti geri alabilecekler. Bu düzenlemenin ardından söz konusu sigortaya ilişkin tüketiciye kısa mesaj gönderilecek. Ayrıca karar sonrasında son iki yılda hayat sigortası olup da hayatını kaybeden 140 bin kişi için de toplam 3 milyar lira tazminat ödendiği açıklandı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@