Kripto Para Uzmanı Paniğe Gerek Yok, Efsane Geri Dönecek Dedi, Bitcoin Yatırımcısına Yükseliş Tarihi Verdi

Önce FED tarafından yapılan açıklamalar sonra yasal düzenlemeler ve son olarak ta Ukrayna savaşı ile büyük kayıplar veren kripto paralar adeta erimişti. Bitcoin toparlar mı, yükselecek mi, düşecek mi?

Finans 24.02.2022 - 15:37 24.02.2022 - 15:37 Gülcan Özer

2021 senesinde büyük rekorlar kırarak tüm yatırımcıların dikkatlerini üzerine çekmeyi başaran kripto paralar yıl sonunda başladığı düşüşle 2022 senesine son kötü bir başlangıç yapmıştı. 2021 senesinde 67 bin 778 dolar sınırını görerek tüm zamanların en yüksek rekorunu kıran Bitcoin 9 Kasım tarihinde yaşadığı bu yükselişin ardından düşüşe geçmişti. 

Son derece sert bir düşüş yaşayan Bitcoin için ilk düşüş sinyali FED başta olmak üzere pek çok merkez bankası tarafından yapılan denetim açıklaması ile aralarında Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülkenin kripto para yasası hazırlayacağını duyurması olmuştu. Piyasalarda kripto paraların yasaklanacağı dahi konuşulmaya başlanınca bitcoin düşmeye başlamıştı. 

FED FAİZ ARTIRIMI, EKONOMİK KRİZ, YÜKSEK ENFLASYON VE UKRAYNA KRİZİ DARBE VURDU! 

Kripto paralarda yaşanan düşüşte ilk olarak yüksek enflasyon şoku ve FED'in faiz artıracağı yönündeki açıklamaları etkili olmuştu. Bitcoin 40 bin doların altına kadar düşerken ara sıra yaşanan toparlanma alımları da gelen olumsuz haber akışları ile hep sekteye uğramıştı. Süreçte yeni bir gelişme daha yaşandı ve Ukrayna savaşı patlak verdi. Rusya'nın Ukrayna'ya girmesi ile beraber bitcoin sabah 35 bin doların altına düştü. 

bitcoin son durum 24 şubat

Yaşanan düşüşün ardından ilk şok dalgasının atlatılması ile bitcoin bir miktar toparlanarak kendisini 35 bin dolar sınırının hemen üzerine atmayı başardı. 

BİTCOİN NE OLUR, TOPARLANIR MI, YENİDEN YÜKSELİR Mİ, 40 - 50 - 60 BİN DOLAR RAKAMLARI YENİDEN GÖRÜLÜR MÜ?

Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Kripto Para Uzmanı Tuna Kaya yaptığı açıklama ile Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşın kripto paralara olan etkisini değerlendirdi. Bölgede yaşanan gerilimin uzun süredir devam ettiğini belirten Kaya "Bölgede yaşanan gerilim belki de en kötü senaryo ile 4 sene sürebilecek bir dünya savaşına neden olabilir. 

Turizm gelirlerinin düşmesi ve Rusya'da ki mevcut gerginlik dolar / TL üzerinde baskı oluşturacak. Dolarda ben bu gerginlik ortamının devam etmesi durumunda 15 TL - 16 TL arasında bekliyorum. Piyasa zaten doları 17 lira üzerinden fiyatlamıştı. Gram altın hedefi artık 1.000 TL olur. Savaş devam ederse 4 altın içinde 1.400 TL seviyesi dahi görülebilir. 

Bitcoin için ben Haziran'da 73 bin dolar olur demişti. Kripto paraların ben yeniden masaya geleceğini ve eninde sonunda yeniden yükseleceğini düşünüyorum" dedi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ismi geçen kişiler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.comn tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@