Kripto Parası Olanlar Dikkat! Bilgisayar Korsanları Kripto Para Piyasasına Dadandı!

Kripto para piyasasına olan ilginin gün geçtikçe artması yatırım kararlarını doğrudan etkilerken bilgisayar korsanlarının da iştahını kabartıyor.

Finans 08.12.2021 - 10:04 08.12.2021 - 10:04 Serhat Karaman

Her geçen gün çeşitli borsalara saldırı düzenleyen hackerlar, son dönemde kripto para borsalarını mesken edinmiş durumda. Kripto para yatırımcılarının dikkat etmesi gereken önemli hususları sizler için derledik.

Hacker (bilgisayar korsanı) saldırıları, son dönemde ibresini kripto para piyasasına çevirmiş durumda. Bu piyasada hızlı fon akışının olması, yüklü bakiyelerin bulunduğu hesapların fazlaca olması ve ele geçirilen hesapların takibinin zor oluşu, hackerlar için iştah kabartıcı etkenler. Kripto para yatırımcılarının mutlaka güvenli borsalarda işlem yapmaları ve şifrelerini güvenle korumaları gerekiyor.

BitMart Üzerinden 200 Milyon Dolarlık Vurgun

Son dönemin dikkat çeken kripto para borsalarından biri olan BitMart, hacker saldırılarından nasibini aldı. Borsanın yönetim kurulu başkanı Sheldon Xia, haberleri doğrularken birkaç ayrıntıyı da beraberinde verdi. PollyNetwork borsasındaki 610 milyon dolarlık vurgundan sonra en dikkat çekici güvenlik zafiyetlerinden biri olarak kabul gören BitMart vurgunu, sunucuların bir süre durdurulması sonucunu doğurdu.

Sheldon Xia, ortaya çıkan güvenlik sorunu sebebiyle para çekme işlemlerinin bir süre durdurulduğunu ve sorunun kısa süre içerisinde düzeltileceğini duyurdu. Ayrıca bilgisi dışında kripto parası çalınan müşterilerin zararının karşılanacağı da duyuruldu.

Kripto para piyasasında güvenliği sağlamak için en az 2 faktörlü güvenlik doğrulaması gerekmekte. Ayrıca halka açık yerlerden borsalara giriş yapılmaması, şifrelerin zorluk derecesinin iyice yükseltilmesi, giriş şifrelerinin kimse ile paylaşılmaması da uzmanlar tarafından dile getirilen güvenlik önlemlerinden. Yüklü miktarda alım ve satım yapanların internet bağlantısı bulunmayan soğuk cüzdanları kullanmaları tavsiye ediliyor. Görünen o ki hackerlar, bir süre daha kripto para piyasasında geziniyor olacak. Bu sebeple güvenlik önlemlerini artırmak hem borsa kurucuları, hem de yatırımcılar açısından hayati önem taşımakta.

Güvenilir borsalar, müşterilerinin kontrolü dışındaki güvenlik sorunlarında zararı karşılarken güvenli olmayan borsalarda bu durum ekstra sorun çıkarmakta. Uzmanlar, kripto para alım ve satım işlemlerinin yalnızca büyük borsalar üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğini özellikle vurguluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@