Kriptocular Bu Sefer Yandı! Türk Borsalarına Rekor Ceza!

MASAK, Türk kripto para borsalarına ceza yağdırdı. Aralarında en sık kullanılan borsalarında yer aldığı listede rekor ceza verildi.

Finans 17.02.2022 - 14:49 17.02.2022 - 14:50 Büşra Uluşen

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından Türkiye'de faaliyet gösterek Türk kripto para borsalarına para cezası kesildi. Kripto para borsalarında son dönemlerde sık sık yaşanan dolandırıcılık olaylarının ardından harekete geçen MASAK, çeşitli gerekçeler nedeniyle 4 kripto borsasına rekor cezayı kesti.

4 KRİPTO BORSASINDA CEZA YAĞDI

MASAK tarafından para cezası kesilen Türk kripto para borsaları şunlar;

- Bitci Teknoloji AŞ

- Icrypex Bilişim AŞ

- Paribu Teknoloji AŞ

- Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ (BTC Türk)

Bu para borsalarına toplamda 18 milyon 800 bin lira para cezası uygulandı. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, 5549 sayılı ' Seuç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ' kapsamında 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yükümlü oldukları belirtilmişti. 

kripto ceza

MASAK'ın internet sitesi üzerinden bir rehber yayınlanarak, bu şirketlerin yükümlülükleri; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme, muhafaza ve ibraz olarak belirlendi.

Söz konusu hükümlere göre denetim yapan MASAK, 2021 yılında yapılan yükümlülük ihlallerine göre kripto para borsalarına şu miktarlarda ceza uyguladı:

Bitci Teknoloji AŞ - 4 milyon 250 bin lira

Icrypex Bilişim AŞ - 4 milyon 100 bin lira

Paribu Teknoloji AŞ - 8 milyon lira

BTC Türk - 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplamda 18 milyon 800 bin lira para cezası uygulandı. Cezanın gerekçesi olarak yukarıda sayılan hükümlerin ihlal edilmesi olarak belirtildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@