Kritik Günler Başladı! PPK Faiz Kararı Öncesi Dolar, Altın, Borsa, Krediler, Para Piyasalarında Son Durum

Merkez Bankası Kasım ayı PPK toplantısına çok az bir sür ekaldı. Merak edilen faiz kararı öncesinde ise dolar kuru ile altın piyasası oldukça hareketli. Borsa yabancı yatırımcı haberi ile yükselişte.

Finans 16.11.2021 - 09:12 16.11.2021 - 09:12 Mustafa KARAGÖZ

Para piyasaları önümüzdeki kısa vadeli süreci belirleyecek olan Merkez Bankası PPK Toplantısına kitlenmiş durumda. 18 Kasım Perşembe günü saat 14.00'te kamuoyuna ilan edilecek olan faiz kararı öncesinde ise piyasalarda da hareketlenme söz konusu. İşte PPK öncesi piyasalarda son durum. 

MERKEZ BANKASI PPK FAİZ KARARI BEKLENTİSİ

Merkez Bankası'nın perşembe günü ilan edeceği faiz kararı öncesi ekonomist beklentileri açıklandı. Ekonomistler Merkez Bankası'nın kasım ayında faiz değişikliğine gitmeyeceğini ve faiz oranların sabit tutacağını öngörüyorlar. Öyle ki son alınan 200 baz puanlık indirimin 2021 sonu için en büyük oranlı indirim olduğunu öngören ekonomistler yılsonuna kadar ise 50 baz puanlık bir indirim beklediler. 

Ekonomistler dışında ise basında yer alan değerlendirmelerde ise Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık bir indirim yapabileceği tahmin ediliyor. Bu değerlendirmelerde 200 baz puanlık öngörülemeyen faiz indirimi kaynak gösteriliyor. Bu değerlendirmelerde ise Merkez Bankası'nın yılsonuna kadar 100 baz puanlık bir indirim daha yapabileceği tahmin ediliyor. 

MERKEZ BANKASI PPK KARARI ÖNCESİ DOLAR, BORSA ALTIN VE KREDİ FAİZ ORANLARI

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dolar kuru 10.00 TL psikolojik sınırını aşmış durumda. Olası bir faiz indirimi kararı endişesi taşıyan piyasalara bir de ABD'den gelen enflasyon verileri eklenince dolar kuru yukarı yönlü hareket etti. Uzmanlar dolar kurunun faiz kararı açıklanan kadar endişelerin devam edeceğini ve dolar kurunun yükselebileceğini değerlendiriyorlar. 

Altın piyasası ise ABD enflasyon oranları kapsamında küresel piyasalarda değer kazandı. Bunun yanında TL'nin yaşadığı değer kaybı altın fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Gram altın ve çeyrek altın bu süreçte değer kazandı. 

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi ise hafta başında gelen yabancı yatırımcı haberi ile yükseldi. Garanti hisselerinin tamamının alınması talebi ve 25 milyar TL'lik (2.5 milyar dolar) para girişi olma ihtimali hafta başında Borsa İstanbul'un yükselmesine neden oldu. 

Kredi faiz oranları ise Merkez Bankası faiz kararını beklemekteler. Bankaların hemen hemen tamamı tüm kredi oranlarını sabit tutarken herhangi bir değişiklik haberi gelmiyor. Bu süreçte alınabilecek faiz indirimi kararı önümüzdeki günlerde faizlerde yeni indirimlere neden olabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@