Kur, Çip Krizi, Stok Sorunu: 2022'de Araba Fiyatları Düşecek Mi, Sıfır ve 2. El Araç Fiyatı Artacak Mı?

Sıfır ve 2, el araba fiyatları 2022 süreci araştırılıyor. Peki, 2022'de araba fiyatları ne olur, ikinci el araba fiyatları düşer mi, sıfır araba fiyatları 2022 ÖTV indirimi gelecek mi, düşer mi?

Finans 02.01.2022 - 16:23 02.01.2022 - 16:23 Gülcan Özer

Artan döviz fiyatları, dünyayı kasıp kavuran çip krizi, ardı ardına fabrika kapatan otomotiv firmaları derken araç fiyatları iyiden iyiye yükselmiş, fiyatların daha da artacağı hemen her yerde konuşulmaya başlanmıştı. Ne var ki ülkemizde döviz fiyatlarının bir anda düşüşe geçmesi ile beraber araç fiyatlarının da düşeceğine yönelik yorumlar yapılmaya başlandı? Peki, araç fiyatları 2022’de düşecek mi?

2022’de araç fiyatları nasıl değişecek? Merak edilen bu soruların yanıtını sizler için araştırdık. Döviz fiyatlarının son haftalarda düşüşe geçmesi ile beraber araç almayı düşünenler de beklemeye koyuldu. Birçok marka fiyatlarda ortalama seviyesinde indirim yaparken bu durumun geçici mi kalıcı mı olacağı tartışılmaya başlandı. Otomotiv sektörünün duayenleri, 2022 yılı ile beraber araç fiyatlarının kısa sürede düşmeyeceğini, hatta bazı markaların daha fazla fiyat artırımı yapacağını savunuyor.

ötv indirimi gelecek mi 2022

SEKTÖRÜN DUAYEN İSMİ AÇIKLADI: 2022'DE ARABA FİYATLARI NASIL OLACAK?

Birçok kişi konuya ilişkin görüşlerini dile getirirken yakın zamanda önemli bir açıklama da Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali BİLALOĞLU’ ndan geldi. NTV kanalına açıklamalarda bulunan BİLALOĞLU, 2022 yılı itibarı ile yeni fiyatların yayınlanacağını ve üst modele geçiş sebebi ile fiyatlarda artış olacağını dile getirirken en azından yeni yılın ilk çeyreğinde fiyatların düşmeyeceğinin sinyallerini verdi.

2022 araba fiyatları düşecek mi 2 ocak

Otomotiv sektöründeki çip krizi, fiyatların düşmesinin önünde önemli bir engel olarak göze çarpıyor. Hammadde sıkıntısının da eklenmesi ile beraber üretim maliyetleri giderek artıyor. Ek olarak asgari ücrete gelen zam, standart ücretlerin de artmasına, dolayısı ile üretim maliyetlerin çoğalmasına sebep oldu. Bu durum, araç fiyatlarında bir düşüş yaşanmayacağının göstergelerinden biri.

2 el araba fyiatları ne zaman düşecek 2 ocak

2022 YILINDA SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Araç almayı düşünenler, 2022 yılının ilk çeyreği için çok beklenti içerisinde olmamalı. Devlet tarafından bir düzenleme yapılması halinde ibrenin terse dönmesi elbette muhtemel. Ne var ki firmaların buna nasıl tepki vereceği de fiyatların oluşumu açısından son derece önemli. 2021 yılı sonuna doğru neredeyse 200 bin TL’nin altında 0 kilometre araç kalmaması, durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Görünen o ki araç fiyatları 2022 yılında da cep yakmaya devam edecek. İkinci el araç piyasası da 0 kilometre araç piyasasıyla paralel bir hareket içerisinde. Artan döviz fiyatları ile beraber 2.el araç fiyatları da ani bir yükselişe sahip olmuştu. Kurlar her ne kadar ciddi anlamda düşse de fiyatlarda beklenen etki meydana gelmedi. 2.el araç piyasasının katılığını koruması halinde 0 kilometre araç fiyatlarının da artabileceği düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@