Kur Farkı Ödemeleri İçin İlk Bilgiler Geldi! Kimlere, Ne Zaman, Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk lirası cinsinden mevduatlara kur farkı ödemesi yapılacağını açıklamasının ardından sistemin nasıl işleyeceğine dair bil bilgiler geldi.

Finans 21.12.2021 - 01:14 21.12.2021 - 01:14 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı millete sesleniş konuşmasında yeni ekonomik tedbirleri duyurdu. Bu tedbirler arasında en kritik olanı ise banaklardaki Türk lirası cinsinde mevduat hesaplarına kur farkı ödemesinin yapılacağı oldu. Üstelik bu kur farkı için mevduat sahiplerine stopaj vergisi muafiyeti de getirildi. Peki kur farkı ödemeleri nasıl yapılacak? Kur farkı ödemelerini kimler alabilecek?

KUR FARKI ÖDEMELERİ İÇİN İLK BİLGİLER GELDİ

Parasını bankalarda Türk lirası olarak mevduat hesaplarında bulunduranlara kur farklarının nasıl ödeneceği merak konusu oldu. Bir kamu bankasının üst düzey yetkilisinin medyaya verdiği bilgilere göre uzun süredir bu kur farkı ödemesi sistemi için çalışma yapılıyor. Aynı banka yetkilisi sistemin nasıl işleyeceğine dair bilgiler de verdi.

KADEMELİ ÖDEME YAPILACAK, VADE ŞARTI UYGULANACAK

Yapılan bilgilendirmeye göre kur farkı ödemesi alınabilmesi için belirli bir vade şartı uygulanacak. Kur farkı mevduat sahiplerine kademeli olarak ödenecek. 6 ay ve 12 ay parasını Türk lirasında banka mevduatlarında tutanlar kısmi ödeme alabilecekler. Bu ödemenin ne kadar olacağına dair oran henüz netleşmedi. Parasını 6 ay boyunca Türk lirasında tutanlara kur farkının yüzde 50'si verilecek. Parasını mevduat hesabında 1 yıl tutanlar ise kur farkının tamamını alabilecekler. Bunun yanında mevduattan kazanılan faiz de mevduat sahibine ödenecek. 

OCAK 2022'DE UYGULAMAYA SOKULACAK

Yapılan yeni sistem çalışmasında bankacılık sisteminde yeni bir düzen kurulacak. bu düzene göre kur farklarının hesaplara yansıması otomatik olarak yapılacak. Vergi keserken yapıldığı gibi kur farkı ödenirken de Hazine tarafından ekleme yapılacak. Bu yeni sistemin hazırlıklarının Ocak ayında tamamen bitmesi resmen uygulamaya sokulması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@