Kur Şoku Uyarısı Yapan Remzi Özdemir Dolar Kurunun 22 TL Olacağı Tarihi İşaret Etti!

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar kuruna dair ekonomist Remzi Özdemir bir değerlendirme yaptı. Kur krizi iddiasını yineleyen Remzi Özdemir yine karamsar tablo çizdi.

Finans 24.06.2022 - 00:36 24.06.2022 - 00:36 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için kritik bir tarih daha geride kaldı. Merkez Bankası’nın Haziran 2022 faiz kararı belli oldu. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılmasına dair karar alındı. Alınan bu kararı ekonomist Remzi Özdemir değerlendirerek dolar kuruna dair yeni bir analiz yaptı. Dolar kuru kaç TL olacak? Bundan sonra dolar kurunda beklenen seviyeler nelerdir? 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI YORUMU

Merkez Bankası’nın faiz kararını eleştiren Remzi Özdemir, “Merkez Bankası faiz kararı ile kur krizine kapı açmıştır. Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri Türkiye’yi kur krizine sokacak yolu açmışlardır. Dünyanın en zengin ülkeleri bile son 20 yılın en sert faiz artışı yapıyorlar. Bu insanlar aptal mı, ülkelerini sevmiyorlar mı, faiz lobisine mi çalışıyorlar? Dünya bunu yaparken Merkez Bankası tersini yapıyor.” dedi.

Dolara olan talebin artacağına dair tahminde bulunan Remzi Özdemir, “Merkez Bankası artık yolunu seçmiştir. Kur krizine karşı yol için şerit seçilmiştir. Vatandaş olarak büyük bedel ödeyeceğiz. KGF garantisi ile verilen kredilerde artışa gidecekler yine. Bu geçmişte verildi ne işe yaradı? Bankalar tahsil edemedikleri kredileri bunlarla finanse ediyorlar. KGF ile verilen kredilerle gidip döviz aldılar. Bu kriz ortamında bu şekilde ayakta durabiliyorlar. Önümüzdeki günlerde KGF kredileri ile dolara talep artacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’nin doları dizginleyebilmek için dolar harcamaya devam ettiğini söyleyen Remzi Özdemir, “Hazine dolar kurunu dizginleyebilmek için dolar yakmaya devam ediyor. Dolara yapılan her müdahale kamu bankaları üzerinden yapılıyor. Son bir haftada bu amaçla 750 milyon dolarlık dolar yakıldı. Bugün de bu dolar yakma devam etti. Ancak ellerindeki imkanlar daralıyor. Yakında müdahale etmek isteseler de müdahale edemeyecekler.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Dolar kuruna dair fiyat tahmini yapan Remzi Özdemir, “Olağan bir piyasa ortamında değiliz. Bundan dolayı dolar kuru şu kadar olur, bu kadar olur tahmini yapmak zor. Kur yükselecektir ama bunun şiddetinin ne olacağını bilemeyiz. Ne kadar daha dolar satıp kuru Hazine tutabilecek. Tahminlerime göre Sonbahar aylarında 22 TL seviyelerinde bir dolar kuru göreceğiz. Sonrası ise kur krizi olacak. Onu da o zaman değerlendiririz.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomiste ait olmakla beraber yatırım önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@