Maaşına Zam Alamayan İşçi, Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılabilir Mi?

Herhangi bir işyerinde çalışan personelin maaşına zam alamadığı durumlarda işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma hakkı var mı? İşte çalışanların kıdem tazminatı ödemelerine ilişkin o şart.

Maaşına Zam Alamayan İşçi, Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılabilir Mi?

Kıdem tazminatı ödemesinde vatandaşların bilmediği ve merak ettiği özel durumlar var. Çalışanların haklarının korunması için en önemli yasal düzenlemelerden olan kıdem tazminatında, bazı durumlarda istifaya dahi ödeme yapılıyor.

Peki çalışanların maaş zammı alamadıkları durumlar olması durumunda kıdem tazminatıyla işten ayrılma olursa kıdem tazminatı ödenir mi? Emlak365.com olarak tüm detayları aktarıyoruz.

KIDEM TAZMİNATI ÖDEMELERİNDE ÖZEL DURUMLAR

Burada iki özel durum var. Birincisi asgari ücretle çalışanlar ikincisi farklı tutarda olanlar. Birinci seçenek için; yasal olarak asgari ücretle çalışan bir personelin maaşına Ocak ayında belirlenen oranda zam yapılması zaten hukuki zorunluluktur. İşverenler çalışanlarına komisyon tarafından belirlenen tutarda asgari ücret ödemek zorundalar.

Bu çalışanlar için özel durum asgari ücretin banka hesabına yatırılması ardından elden bir kısmının işverene teslim edilmesi durumunda olur. Bu durumda kalan çalışanlar SGK'ya başvuru yapmalı ve durum tespiti sağlanmalı. Bu sayede kıdem tazminatı alarak işten çıkılabilir.

İkinci özel durumda ise; bir özel şirkette işçi olarak yada farklı bir pozisyonda çalışan personellerin maaş zammına ilişkin uygulama esasları iş sözleşmesine göre belirlenir. Eğer çalışanların iş sözleşmesinde maaş zammına ilişkin bir madde varsa o madde özelinde maaş zammı uygulanır. Ancak iş sözleşmesinde bağlayıcı bir hüküm bulunmaması halinde, uygulamaya ilişkin inisiyatif işverene aittir. Bu durumda kalan personeller için ise kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz. Çalışan maaş anlaşmazlığı nedeniyle işinden istifa etmiş olur. Bu kapsamda iş sözleşmesinde maaş zammına ilişkin maddenin bulunması çalışanın hakkının korunması için oldukça önemlidir.