Maliye Bakanı Bankacılarla Kritik Toplantıda Buluştu! Görüşmede Hangi Konular Gündeme Geldi, Bankalardan Ne İstendi?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bankacılarla çok kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda bankacılara yeni ekonomi modeli anlatılarak fikir alışverişinde bulunuldu.

Finans 18.12.2021 - 21:52 18.12.2021 - 21:52 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kritik bir toplantıda bankacılar ile bir araya geldi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim kurulu Başkanı Alpaslan Çakar'ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İkram Göktaş ve TBB Yönetim Kurulu üyeleri iştirak ettiler. 

BANKACILARA YENİ EKONOMİ MODELİ ANLATILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bankacılar arasında yapılan toplantıda küresel ve yurt içi ekonomi ile bankacılık sektöründeki gelişmeler değerlendirildi. Bakan Nureddin Nebati, bankacılara yeni ekonomik programa dair kapsamlı bilgilendirmede bulundu. Bu program hakkında bankacılardan tek tek görüş alan Bakan Nebati sağlıklı ve istikrarlı bir büyüme hedefine vurgu yaptı. 

BANKACILAR TOPLANTI SONRASI BİR AÇIKLAMA YAPTILAR

Kritik toplantıda bankalar da ekonomiye dair bazı değerlendirmelerde bulundular. Son dönemlerdeki finansal gelişmelere dikkat çeken bankacılar toplantı sonrasında şu açıklamayı yaptılar:

"Güçlü bilanço, likidite ve özkaynak yapısı, gelişmiş teknolojik uygulamaları ile Türkiye'de bankacılık sektörü Uluslararası standartlarda faaliyet göstermektedir. Bankalarımızın misyonu ülke ekonomisinin sürdürülebilirliğine değer üretmektir. Bu konuda faaliyetlerimiz kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bankalarımız serbest piyasa mekanizmasının tüm kurallarına saygı göstererek kaynaklarını hanehalkı ve reel sektörün finansal ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecektir."

Toplantının ardından detaylı bir açıklama yapılmadı. Ancak ekonomi çevrelerine göre toplantıda en çok kredi faizleri gündeme geldi. Bankaların üretime destek olmaları için bu yönde kullanılacak kredilerde reel sektöre yardımcı olmaları talep edildi. Özellikle ticari kredilerde yeni değerlendirmeler yapılması gerektiği ifade edilirken konut kredisi faizlerinin de gözden geçirilmesi istendi. Bankalar ise tüm bu taleplerin serbest piyasa şartları içerisinde değerlendirileceğine dair görüş bildirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@