Maliye Bakanı Nureddin Nebati Konut Finansmanı Paketinin Detaylarını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı konut finansmanı paketinin detaylarına ilişkin sosyal medyadan açıklama yaptı.

Finans 10.05.2022 - 14:02 10.05.2022 - 14:02 Gülşah Konuk Akın

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Konut Finansmanı Projesi kapsamında ilk kez ev alacak olan vatandaşlara sunulacak olan yeni kredi paketleri hakkında bilgi verdi. Konut finansmanı projesini, dün yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Bakan Nebati de sosyal medya hesabı üzerinden projenin detaylarını açıkladı. Bakan Nebati, ilk kez ev alacak vatandaşlar için uygun maliyetli kredi ile konut alımlarını artırmak için İlk Evim Konut Finansman Paketi'nin devreye sokulacağını söyledi.

İlk Evim Konut Finansman Paketi ile birinci el konutlar için 2 milyon TL değerine kadar olan konutlarda aylık %0,99 faiz ve 10 yıla kadar vade ile vatandaşlara konut kredisi sunulacak. Genişletilmiş Konut Finansmanı Paketi'ni de açıklayan Nebati: “Liralaşma stratejimizi destekleyecek biçimde konut değerinin en az yüzde 50'si 01.04.2022 tarihinden önce açılmış DTH'ın yahut hurda altının TCMB'ye satımı ile karşılanması şartıyla devreye alınacaktır” ifadelerini kullandı.

nureddin-nebati-konut-finansman-desteği

Genişletilmiş Konut Finansmanı Paketi ile de birinci el ve ikinci el konutlarda geçerli olmak üzere 2 milyon TL değerine kadar olan konutlar için aylık %0,89 faiz ve 10 yıla kadar vade ile konut kredisi kullandırılacak.

1 YIL BOYUNCA KONUT SATIŞ FİYATLARINI SABİT TUTMAYI TAAHHÜT EDENLERE DESTEK
1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutma taahhüttü veren ve sabit kalacak fiyatları internet sitesi üzerinden paylaşan ve bu bilgileri kredi veren kuruluşla da paylaşan KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi devreye sokulacak. 1 Mayıs 2022'den itibaren en az %40'ı tamamlanmış ve %50'si satılmamış olan projelerin tamamlanmasına destek olmak için 20 milyar lira kaynak ayrıldığını söyleyen Bakan Nebati, bu tutardan belirli bir miktara kadar olanın 36 ay vade ile sunulacağını ifade etti.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@