Maliye Bakanlığı Korumalı Mevduat Faiz Oranlarını Açıkladı! İşte 3 Ayda Ceplere Girecek Kazanç

Hazine ve Maliye Bakanlığı korumalı vadeli mevduat faiz oranlarında en yüksek faiz sınırını açıkladı. İşte son dakika açıklaması ile ilan edilen faiz oranları.

Maliye Bakanlığı Korumalı Mevduat Faiz Oranlarını Açıkladı! İşte 3 Ayda Ceplere Girecek Kazanç

Döviz endeksli kur korumalı vadeli mevduat faiz oranlarına dair en önemli veri açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen son dakika açıklaması ile birikimler için uygulanacak en yüksek faiz sınırı belli oldu.

KUR KORUMALI VADELİ MEVDUAT FAİZ ORANLARI AÇIKLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasında, Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarının vadeli mevduat faiz oranlarında alt sınır olacağı açıklanmıştı. Bakanlık üst sınırı ise o dönemde geçerli olan politika faiz oranından 300 baz puan yada yüzde 3 daha fazla olacağını açıkladı.

Bu açıklama sonrasında döviz endeksli kur korumalı vadeli mevduata para yatıracaklar için Aralık 2021 ile Ocak ayının ilk dönemi için geçerli olacak en yüksek faiz oranı yüzde 17.00 olacak. Yüzde 14.00 (Merkez Bankası güncel politika faiz oranı) bu rakamın üzerine en fazla 300 baz puan yüzde 3.00 artış eklenebilecek. Bu hesaplama ise toplam faiz oranı yüzde 17.00 olacak.

ÜST SINIR YOK

Bakanlık açıklamasında ayrıca kur korumalı vadeli mevduat hesabına dair merak edilen bazı detayları sıraladı.

* Türkiye'de yerleşik gerçek kişiler , uygulamadan birden fazla kez yararlanabilecek ve alt üst limit uygulanmayacak.

* "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve Katılma Hesaplan" 3, 6, 9 ve 12 ay olmak üzere 4 farklı vadede olacaktır.

* Bankaların, "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı"na uygulayacağı asgari faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca belirlenen bir hafta vadeli Repo ihale faiz oranının altında olmayacaktır. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 bp üstünde belirlenebilecektir.

* En yüksek faiz oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca daha sonra değiştirebilecek.

Bakanlık açıklamasında ayrıca döviz kuru endeks korumasına ilişkin kurların hergün saat 11.00'de Merkez Bankası tarafından açıklanacağını ilan etti.

SONRAKİ HABER