Markalı Konut Projelerine Yabancı Bereketi!

Yabancıların konut alım oranları rekor kırdı. REIDIN tarafından açıklanan verilere göre yabancıların konut alım rakamları 15 yılın zirvesine tırmandı.

EMLAK HABERLERİ 16.07.2018 - 21:00 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Yabancıların konut alım oranları rekor kırdı. REIDIN tarafından açıklanan verilere göre yabancıların konut alım rakamları 15 yılın zirvesine tırmandı.

Özellikle de yabancıların konut projeleri taleplerinde büyük bir artış yaşandığı görüldü. Haziran ayı içerisinde satılan markalı konut projelerinin yüzde 10'luk bölümünün yabancı yatırımcılar tarafından satın alındığı görüldü. Yabancı Yatırımcıların Gözdesi 1+1 Daireler Oldu Yabancı yatırımcıların konut alım tercihleri incelendiğinde en çok 1+1 daire tipini tercih ettikleri görüldü. Haziran ayı konut satış rakamları incelendiğinde yabancıların yüzde 42 oranında 1+1 daire tipi satışı yapan markalı konut projeleri tercih ettikleri görüldü. Yabancıların 3+1 daire ve 2+1 daire talepleri ise yüzde 24 olarak gerçekleşti. Konutta İndirim Kampanyası Etkili Oldu GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Mayıs ayında adet bazlı yüzde 4,5, metrekare bazlı yüzde 4,4 olan stok erime hızı haziran ayında adet bazlı yüzde 7,5, metrekare bazlı ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti. Bu artışta, GYODER olarak, KONUTDER ve İNDER ile birlikte 15 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ‘güç birliği' kampanyası etkili oldu. Konut alıcısı, yüzde 0,98 faiz oranına ek olarak sunduğumuz yüzde 20 indirim fırsatını iyi değerlendirdi ve özellikle kredili konut satışlarında artış yaşandı. Tüm bu gelişmelerin stok erime hızına etkisi olumlu oldu” diyerek indirim kampanyasına atıfta bulundu. REIDIN CEO'su Kerim Alain Bertrand ise yapmış olduğu değerlendirmede “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-81) haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,54 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,70 oranında artış gerçekleşmiştir.Haziran ayındaki artış hem aylık (yüzde 2,61) hem yıllık (yüzde 15,39) enflasyonun altında gerçekleşmiştir. Diğer taraftan bu ay itibarıyla ilk defa kamuoyu ile paylaştığımız dönemsel sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan “Konut Yatırımlarındaki Toplam Getiri”, konutu yatırım olarak değerlendiren taraflar açısından son derece önemli bir gösterge niteliğindedir. 81 şehir düzeyindeki ortalama toplam getiri aylık yüzde 0,96; yıllık yüzde 14,91 düzeyinde olmuştur.” ifadelerine yer verdi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@