Memurlara Ve Emeklilere Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek, Belli Oldu Mu, Paralar Hesaplara Hangi Gün Yatacak?

Türkiye'de milyonlarca memur ve emeklinin maaşına ek zam yapılması yasalaştı. Peki memurlara ve emeklilere Ocak ayı maaş farkları ne zaman ödenecek, tarih belli oldu mu?

Finans 21.01.2022 - 01:49 21.01.2022 - 01:49 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de merakla beklenen kanun değişikliği TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilip yasalaştı. Buna göre memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 2,5 oranında ek zam yapılacak. Bu zam için ise başlangıç tarihi Ocak 2022 olacak. Böylelikle 15 Ocak'ta memurların almış oldukları maaşlara yüzde 2,5 oranında daha ekleme yapılacak. Bundan dolayı hem memurların hem de memur emeklilerinin maaşlarında Ocak ayı ek zam ödemesi yapılamadı. Bu maaş farkları milyonlarca memura ve memur emeklisine maaş farkı olarak ayrıca ödenecek.

MEMURLARA VE MEMUR EMEKLİLERİNE MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Memurların ve memur emeklilerinin maaş farklarını ne zaman alacakları şimdi en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan maaş farklarının ne zaman ödeneceğine dair bir açıklama henüz yapılmadı. Hesap uzmanlarının yaptıkları son değerlendirmeye göre memurlar ve memur emeklileri büyük bir ihtimalle maaş farklarını Şubat ayında alacakları maaşlarla beraber alabilecekler. Bu şekilde hazırlanacak olan bordrolarla beraber memur ve memur emeklilerine maaş farkı ödemeleri yapılacak.

Bazı hesap uzmanlarına göre ise memur ve memur emeklilerine ödenecek olan maaş farkları Ocak ayı içerisinde yatabilir. Yine düzenlenecek ek bordro ile memurların ve memur emeklilerinin banka hesaplarına ek maaş zammında kaynaklanan maaş farkı ödemeleri yapılacak. Bu şekilde memur ve memur emeklisi vatandaşlar maaş farkı ödemelerini Ocak ayı tamamlanmadan alabilecekler. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu konuda resmi bir açıklama yapılmamış olması maaş farkı ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair net bilgiye erişimi engelliyor. Bundan dolayı milyonlarca memur ve memur emeklisi Çalışma Bakanlığı'nın maaş farkı ödemelerine dair açıklama yapmasını bekliyorlar.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ MAAŞ FARKI ALACAKLAR MI?

SSK ve BAĞKUR emeklileri için maaş farkı ödemesi olup olmayacağı da merak ediliyor. Ancak yüzde 2,5 ek maaş zammı SSK ve BAĞKUR emeklilerini kapsamıyor. Bundan dolayı da bu emeklilerin maaş farkı hakları bulunmuyor. Bu emeklilere herhangi bir ek ödeme yapılmayacak. Ancak SSK ve BAĞKUR emeklileri bu ay Ocak 2022 zamlı maaşlarını alabilecekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@