Merkez Bankası Ağustos 2021 Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Faiz İndirimi Olur Mu, Dolar Kuru Yükselir Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Ağustos 2021 toplantısı ne zaman yapılacak. Merkez Bankası Ağustos 2021 faiz kararı saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası Ağustos 2021 Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Faiz İndirimi Olur Mu, Dolar Kuru Yükselir Mi?

Türkiye'de piyasalar nefeslerini tuttu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ağustos 2021 faiz kararını beklemeye başladı. Piyasaların yönünü tayin edecek olan faiz kararı Para Politikaları Kurulu (PPK) Ağustos 2021 toplantısından çıkacak.

MERKEZ BANKASI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası'nın Türkiye ekonomisine yön veren para politikalarının tartışılıp yeni kararlar alındığı para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Ağustos toplantısı 12 Ağustos 2021 Perşembe günü yapılacak. Bugün gerçekleştirilecek olan toplantıda Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararını da açıklayacak.

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS 2021 FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası'nın merakla beklenen Ağustos 2021 faiz kararı 12 Ağustos 2021 Çarşamba günü yapılacak olan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında belli olacak. Peki Merkez Bankası'nın faiz kararı saat kaçta açıklanacak? Merkez Bankası faiz kararı her zaman olduğu gibi yine saat 14:00'da açıklanacak.

merkez bankası faiz kararı ne olur ağustos 2021

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

Piyasalar Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta faiz indirimine dair açıklamalarının ardından Merkez Bankası'nın faiz artırma ihtimalinin olmadığı düşünülüyor. Ancak faiz indirimi konusunda da Merkez Bankası'nın hareket alanı bulunmadığı yorumları yapılıyor.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu göreve geldiği günden itibaren yaptığı açıklamalarda politika faizinin daima enflasyonun üzerinde olacağı beyan etmişti. Bu açıklamalar dikkate alındığında Merkez Bankası'nın Ağustos 2021 toplantısında faiz indirimi kararı almasına imkan bulunmuyor.

Enflasyonun yüzde 18,95 ve politika faizinin de yüzde 19 olmasından dolayı herhangi bir faiz indirimi yapılamayacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bir ilke değişimine giderek politika faizini enflasyonun aşağısına çekme yoluna gitmesine ihtimal verilmiyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU NE OLUR?

Merkez Bankası faiz kararı sonrasında en çok merak edilenlerden birisi de Türk lirasının dolar karşısında nasıl hareket edeceği oldu. Ekonomistlere göre şu anda dolar kurunda yukarı yönlü baskı bulunuyor. Merkez Bankası faiz indirimi yapmazsa aynı ekonomistler dolar kurunda önemli bir hareketlilik olmasını beklemiyorlar. Ancak faiz indirimi kararı gelirse dolar kurunda 9 TL'ye doğru sert bir yükseliş meydana geleceği tahminleri yapılıyor.