Merkez Bankası Ağustos Ayı PPK Toplantısı Ne Zaman, TCMB Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması sonrasında gözler Merkez Bankası PPK toplantısı faiz kararına çevrildi. Faiz indirimi olur mu?

Merkez Bankası Ağustos Ayı PPK Toplantısı Ne Zaman, TCMB Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılacak olan Ağustos ayı toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması ile çok daha kritik bir noktaya taşındı.

Açıklama sonrasında dolar kuru yeni güne yükseliş eğilimli olarak başlarken vatandaşlarda Merkez Bankası Ağustos 2021 PPK toplantısı faiz kararı ne zaman?" sorusunun yanıtını aramaya başladı.

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS 2021 TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan kararlar kapsamında 2020 yıl sonunda Para Politikası Kurulu toplantılarının piyasalara anında müdahale edilebilmesini sağlamak adına aylık olarak yapılmasına karar verilmişti.

Bu kapsamda Merkez Bankası tarafından 2021 senesinde her ay PPK toplantısı yapılacağı ilan edilmişti. Açıklanan takvime göre Merkez Bankası Ağutos ayı toplantısı 12 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

merkez-bankası-ağustos-toplantısı

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI, TCMB FAİZ İNDİRİRSE NE OLUR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılacak olan faiz kararı açıklaması ile beraber piyasalar yön bulacak. TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon oranları beklentilerin üzerinde çıkarken son yılların en yüksek enflasyonu olarak kayda geçmişti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklama ile enflasyon düşmeden faiz indirimi yapılmayacağı net bir şekilde ifade edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada da Ağustos ayı itibari ile enflasyon rakamlarında düşüş yaşanacağı dile getirilirken Ağustos ayı enflasyonu rakamlarının ilan edilmesi ile beraber Eylül ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi haberi gelebileceği belirtiliyor.

Daha erken gelecek faiz indirimi ile dolar kurunda hızlı yükseliş gelebileceği uyarısı yapılıyor.