Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Yanıtladı: Dolar Neden Yükseldi, Kurda Yükseliş Sürer Mi?

Dolar kuru 9 TL seviyesini zorlamaya devam ederken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Dolar neden yükseliyor, yükselmeye devam edecek mi?

Finans 28.09.2021 - 10:25 28.09.2021 - 10:29 Gülcan Özer

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son PPK toplantısı ile yapılan 100 baz puan faiz indirimi kararı sonrası dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından ilk kez konuştu. T24'ten Barış Soydan'a özel açıklamalarda bulunan Şahap Kavcıoğlu dolar kurunda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. 

Hatırlanacağı üzere 23 Eylül 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen son Merkez Bankası PPK toplantısı ile tüm beklentilere ve uyarılara rağmen sürpriz faiz indirimi yapılmış, üstelik 100 baz puan faiz indirimi ile tüm beklentilerin üzerinde bir rakama karar metni ile imza atılmıştı. Kararın açıklanması ile dolar kuru adeta alev almış, tüm zamanların en yüksek rekoru peş peşe kırılmıştı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AÇIKLADI: DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş sonrasında Pazar günü Türkiye'de kapalı olan piyasalara rağmen sığ piyasalarda dolar kuru 9 TL seviyesini görmüş, sosyal medyada kurun bu seviyeye çıkması gündem olmuştu. Konu hakkında T24'ten Barış Soydan'a açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Eylül ayı itibari ile dolar kurunda yaşanan yükselişin ağırlıklı olarak dış kaynaklı olduğunu dile getirdi.

Kavcıoğlu dolar kurunda yaşanan artışın ağırlıklı olarak Amerikan Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalar ve FED faiz kararı ile ilgili olduğunu belirterek doların bu nedenle yükseldiğini dile getirdi. 

şahap-kavcıoğlu-2

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI DOLARI NASIL ETKİLEDİ?

Soydan kaleme almış olduğu yazısında "Kavcıoğlu, göreve geldiği Mart ayından bu yana Türk Lirası mevduatların yaklaşık 225 milyar TL arttığını belirtiyor. Bunun uygulanan para politikasına duyulan güvenin sonuçlarından biri olduğu düşüncesinde. Cari açığı ise bu yıl 15 ila 20 milyar dolar civarında tuttuklarını belirterek geçmişte Türkiye'nin 70 milyar dolara ulaşan cari açık rakamları gördüğünü hatırlatıyor. Türk Lirası'nın yaz aylarında dolar karşısında değer kazanmasında bu iki gelişmenin önemli etkisinin olduğunu vurguluyor. Özetle Kavcıoğlu, eleştirilere rağmen para politikasında işlerin rayında gittiğini savunuyor" diyerek dolardaki yükselişin nedeninin faiz kararı olmadığını dile getirdiğini söyledi. 

Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası faiz kararı sonrası 2 milyar dolar civarında yabancı sermaye çıkışı yaşandığını belirterek bu çıkışın ise dolar kurunda yaşanan yükselişin nedeni olamayacağını söyledi. 

dolarda yükseliş sürecek mi

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ, DOLAR KURU YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Dolar kurunda yaşanan yükselişin devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında dolar kurunda yükselişin devam etmesi için bir neden olmadığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@