Merkez Bankası Başkanından Flaş Bitcoin Açıklaması Geldi: Riskli Bir Yatırım Aracı!

52 bin dolar seviyesini gördükten sonra saatler içerisinde rekor düşüş yaşayan Bitcoin için yetkili isimden flaş açıklama geldi. Bitcoin güvenilir mi, riskli mi?

Finans 10.09.2021 - 10:49 10.09.2021 - 10:50 Gülcan Özer

El Salvador tarafından yapılan açıklamalar ile büyük bir hızla yükselişe geçen Bitcoin 52 bin dolar seviyesinin üzerini görerek rekok çıkışa imza atmıştı. Yaşanan yükseliş ile büyük sevinç yaşayan kripto para yatırımcıları saatler içerisinde yaşanan büyük düşüş sonrası çökmüştü. 

Bitcoinde yaşanan dalgalanma bir kere daha kripto paraların güvenirliğini ve spekülatif ataklara karşı olan direncini tartışmaya açarken konu hakkında yeni açıklama ise Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon tarafından yapıldı. 

BİTCOİN GÜVENİLİR Mİ, RİSKLİ Mİ?

52 bin dolar seviyesinden bir anda 42 bin dolar seviyesine kadar sert bir şekilde düşerek 10 bin dolar değer kaybı yaşayan Bitcoin sonrasında ise 46 - 47 bin dolar seviyesinde bir dengeye oturmuştu. Yaşanan sert düşüşü değerlendiren Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon yapmış olduğu açıklamasında Bitcoin'i bir para birimi olarak görmediğini dile getirirken para biriminden ziyade değerli metale daha yakın bulduğunu söyledi. 

Diaz De Leon BTC'nin değer gösterme kabiliyetinin son derece düşük olduğunu belirterek riskin ise çok yüksek olduğuna dile getirdi. Meksika Merkez Bankası Başkanı Diaz de Leon "İnsanlar alım güçlerini kaybetmek istemezler. Günden güne yüzde 10 değişiklik gösteren bir alım gücü istenmez. Alım gücü konusunda volatilite istenen bir durum değil" diyerek bitcoinin güvenilmez bir yatırım aracı olduğunu söyledi. 

10-eylül-bitcoin-kuru

52 bin dolar seviyesine hızla çıkan dolar çıktığından çok daha hızlı bir şekilde 42 bin dolar seviyesine kadar düşerken 10 Eylül 2021 Cuma gününe ise 46 bin 99,50 dolar seviyesinde tutunmaya çalışarak devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@