Merkez Bankası Dolara Vurdukça Vurdu, Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları ve Kur Tuş Oldu!

Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararı ve öncesinde açıklanan swap anlaşması açıklaması ile dolar kuru tuş oldu! Dolar ve altın fiyatları ne olur, düşüş sürer mi?

Merkez Bankası Dolara Vurdukça Vurdu, Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları ve Kur Tuş Oldu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sabah saatlerinde yapılan Güney Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması açıklaması sonrasında düşüşe geçen dolar kuru gelen faiz kararı sonrasında bu düşüşü daha da hızlandırdı.

Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu tarafından 4. kez başkanlık edilen PPK toplantısı ile toplantı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklamasına rağmen politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinde bir kere daha sabit tutuldu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek faiz ile mücadele ve faiz indirimi açıklamalarına rağmen Merkez Bankası yüksek çıkan Temmuz ayı enflasyonu rakamları sonrasında bir kere daha politika faiz oranını sabit tutarak son PPK toplantısını yine pas geçti.

merkez-bankası-ağustos-ayı-faiz-kararır

Açıklanan faiz kararı sonrasında piyasada son bir kaç gündür fiyatlanan faiz indirimi beklentisinin boş çıkması ile hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında düşüş hızlandı. Bugün sabah saatlerinde Merkez Bankası tarafından Güney Kore Merkez Bankası ile yapıldığı açıklanan swap anlaşması sonrasında dolar kuru ve altın fiyatlarında başlayan düşüş faiz kararı sonrasında iyice hızlandı.

faiz-kararı-sonrası-altın-fiyatları

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?

Dolar kuru ve altın fiyatlarında açıklanan karar sonrası düşüş hızlandı. Dolar kuru anlık olarak piyasada 8,5295 TL seviyesine kadar çekilirken Euro kuru ise 10,02 TL sınırında tutunmayı başardı. Gram altın fiyatı 482,35 TL alış ve 482,43 TL satış fiyatı üzerinden işlem görürken çeyrek altın fiyatı alış 787 TL ve satış 797 TL oldu.

SONRAKİ HABER