Merkez Bankası Faiz İndirdi, Bankalar Sıraya Girdi! Cuma Depremi İle Faizler Sallandı, 6 Bankanın Kredi Faizleri Düştü

Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı ile 200 baz puan faiz indirdi, bankalarda kredi faiz oranları düştü. ING Bank, TEB, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Halkbank kredi faizleri!

Finans 22.10.2021 - 09:56 22.10.2021 - 10:00 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı ile beklentilerin de üzerinde 200 baz puan faiz indirimi müjdesi vermişti. Yapılan politika faiz indirimi sonrasında gözler bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerine çevrilmişti. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında bankların kredi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği merak konusu olmuştu. 

Her hafta olduğu gibi Cuma gününe yine faiz güncellemesi ile başlayan bankalar peş peşe faiz indirdi. Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında yapmış oldukları indirimler ekonomik kriz nedeni ile bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin yüzlerini güldürdü. Özellikle de ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yapılan indirimler daha agresif oldu. 

TEB İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ, EN UYGUN KREDİ VEREN BANKA DEĞİŞTİ! 

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları peş peşe güncellenirken en büyük indirimi yapan banka ise TEB olarak öne çıktı. TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamında yüzde 1,59 seviyesinden yüzde 1,36 seviyesine çekerek 200 baz puandan daha büyük bir indirime imza atmış oldu. Yapılan indirim sonrasında 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisinin aylık taksit tutarı 369,52 liraya gerilemiş oldu. 

ihtiyaç-kredisi-hesaplama-22-ekim-2021

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Yükselen konut fiyatları ve ev kiraları sonrasında vatandaş büyük mağduriyet yaşarken ev sahibi olmak isteyen kişiler umutlarını konut kredisi faiz indirimi haberlerine bağlamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranı için dün yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi vatandaşın beklentilerini arttırırnen bankalardan da peş peşe faiz indirimi haberleri gelmeye başladı. 

konut-kredisi-hesaplama-tablosu-22-ekim

Konut kredisi faiz oranı yüzde 1,50 ve üzeri bandında yer alan 4 banka kredi faiz indirimi yaptı. Böylelikle en uygun faizli kredi veren bankalar ile arasındaki puan farkı eriyen bankalar arasında rekabet bir üst kademeye taşındı. Bu da en uygun kredi faiz oranları için yakın tarihte indirim gelmesi ihtimalini güçlendirdi. 

ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Kredi çekerek araba sahibi olmak isteyen kişiler için ise taşıt kredisi faiz oranlarında sadece 1 banka indirime gitti. Böylelikle taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi paketinde toplam 6 banka Cuma gününe faiz indirimi ile başlamış oldu. En uygun araç kredisi veren banka Albaraka Türk Araç Finansmanı kampanyası olurken finansman oranı ise yüzde 1,52 olarak belirlendi.

araç-kredisi-hesaplama

Normal taşıt kredisi paketlerinde ise en uygun kredi faiz indirimi hamlesi sonrasında yüzde 1,54 oranını uygulayan İş Bankası araç kredisi kampanyası oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@