Merkez Bankası Faiz İndirdi, Dolar Çıldırdı, Borsa Çöktü! Dolar / TL Yeni Tarihi Rekorunu Kırdı

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı açıklandı. Beklentilerin aksine Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirdi dolar ve Euro kuru rekora uçtu!

Finans 23.09.2021 - 14:19 23.09.2021 - 14:23 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül 2021 faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile açıklanan karar metninde enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişe rağmen tüm beklentilerin aksine ve uyarılara rağmen 100 baz puan faiz indirimi kararı aldı. 

Çekirdek enflasyon rakamı vurgusu sonrasında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu tarafından faiz indirimi yapılabileceği söylentisi ile dolar kurunda büyük bir hızla yukarı yönlü hareketlenme başlanmış, görevden alınan eski başkan Naci Ağbal tarafından uyarı olarak nitelendirilen bir tweet paylaşımı yapılmıştı. 

MERKEZ BANKASI 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPTI, POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 18 YAPTI! 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yayımlanan açıklama metninde enflasyon vurgusu kaldırılırken çekirdek TÜFE ve arz şoklarının etkisinin ayrıştırıldığı bilgilerine yer verildi. Para politikasına müdahale yapılması gerektiği belirtililerek politika faiz oranı 100 baz puanlık indirim ile yüzde 18 seviyesine çekilmiş oldu. 

Böylelikle enflasyon faizin üzerine çıkarak Türkiye yeniden negatif faiz uygulamaya başladı. 

bist-100-endeksi

BORSADA KAYIPLAR ARTTI! 

Yapılan faiz indiriminin açıklanması ile beraber güne kayıpla başlayan Borsada düşüş hızlandı. BİST 100 endeksi an itibari ile 1.412,30 puan seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor. 

23-eylül-dolar-kuru

DOLAR KURU VE EURO KURU TARİHİ REKORUNU TAZELEDİ! 

Dolar kuru faiz kararı öncesi 8,20 TL seviyesinde yer alırken 100 baz puanlık faiz indirimi açıklaması ile beraber yeni tarihi rekorunu kırmış oldu. Dolar kuru ilk olarak 8.76 TL seviyesine görürken ardından yükselişini sürdürdü. Euro kuru da yaşanan yükselişe eşlik etti ve 10,2841 TL seviyesini görerek rekorunu tazelemiş oldu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

TCMB faiz indirimi kararı sonrası güne dün FED tarafından yapılan açıklamalar ile düşüşle başlayan altın fiyatları da dolardan aldığı destekle yükseldi. Uluslararası piyasada ons altının yaşadığı kayba rağmen gram altının fiyatı 500 TL seviyesini aşmayı başararak 501,97 TL alışve 502,05 TL satış seviyesine ulaştı. 

Çeyrek altının alış fiyatı ise 800 TL bandına ulaşmayı başardı. Çeyrek altın alış fiyatı 800 TL satış fiyatı ise 815 TL oldu. Faiz indirimi şoku sonrası fiyatlamaların seyri belli olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@