Merkez Bankası Faiz İndirimi Bankalarda Cuma Depremi Yarattı! Çılgın Kredi Faiz Oranları İndirim Yarışı Başladı

Merkez Bankası 100 baz puanlık faiz indirimi bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarına yansıdı. Cuma günü açılışı ile beraber son dakika kredi indirim haberleri peş peşe geldi!

Finans 24.09.2021 - 09:45 24.09.2021 - 09:55 Gülcan Özer

Tüm beklentilerin aksine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puanlık politika faiz indirimi piyasalarda büyük bir deprem etkisi yaratmıştı. Dolar kuru ve altın fiyatları açıklanan karar sonrasında hızla yükselirken bankaların ilk açılış güncellemeleri gelmeye başladı. 

Yoğun kredi talebi sonrası tatlı kar peşine düşen bankalar Merkez Bankası faiz indirimini fırsata çevirdi ve kredi faiz oranlarında peş peşe güncellemelere gitti. Pek çok banka faiz oranında indirim yaparken müşterilerine 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi, 6 ay ertelemeli konut kredisi ve 0.53 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanma imkanı sunan bankalar adeta kredi yarışına başladı. 

EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Yapılan faiz indirimleri adeta yağmur gibi başlarken ilk etapta yüksek faiz oranı uygulayan bankalar faiz oranlarında normalleşme adımı olarak indirime gitmeye başladı. Bankalar kredi faiz oranlarını indirirken aynı zamanda daha fazla kişiye ulaşmak adına Akbank gibi belirli koşullar altında faizsiz kredi desteği de sunmaya başladı. 

akbank sıfır faizli kredi açıklaması

Akbank tarafından yapılan duyuruda 12 ay vadeli olmak üzere 5 bin liraya kadar ilk kez Akbank'lı olan kişilere faizsiz kredi verileceği ilan edildi.

İŞ BANKASI YÜZDE 0.53 FAİZ ORANI İLE TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLATTI! 

Kredi çekerek araba sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak bankaların ve otomobil markalarının taşıt kredisi kampanyaları tüm hızı ile devam ederken İş Bankası sadece 0,53 rakamından başlayan oranlarla araç kredisi kullanma imkanı sundu. İş Bankası taşıt kredisi kampanyası için Oto Net ile ortaklığa giderken Oto Net üzerinden ikinci el araç alan kişilere yüzde 0,53 seviyesinden başlayan oranlarla araç kredisi kullanma imkanı sunuldu. iş-bankası-taşıt-kredisi-kampanyası

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Konut kredisi faiz oranlarında da indirim haberleri peş peşe geldi. Konut kredisi paketinde büyük Cuma depremi ile faiz indirimi yarışına giren bankalar adeta faiz indirmek için yarıştı. TEB konut kredisi faiz oranı için indirime giderek yüzde 1,37 oranı ile en uygun kredi veren bankalar arasına girerken Türkiye Finans Katılım Bankası ise yüzde 0.69 finansman oranı ile en uygun konut kredisi veren banka oldu. 

türkiye-finans-katılım-bankası-finansman-oranı

Türkiye Finans tarafından satışa sunulan banka gayrimenkullerinden alan kişiler sadece 0,69 oranı ile finansman desteği alabilecek. İş Bankası konut kredisi paketinde ise 6 ay ertelemeli kredi kullanma imkanı sundu. 

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ MÜ?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi bankaların ihiyaç kredisi faiz oranlarına da yansımaya başladı. Bazı bankalar kredi faiz oranlarında indirime giderken bazı bankalar ise 3 ay ertelemeli kredi desteği sunmaya başladı. 

finansbank kredi indirimi

QNB Finansbank yüzde 1,45 olan faiz oranını yüzde 1,39 seviyesine çekerken aynı zamanda müşterilerine 3 ay ertelemeli kredi kullanma imkanı sundu. ING Bank ise tanışma faizi kampanyası ile yüzde 1,35 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kampanyası başlattı. En uygun ihtiyaç kredisi veren 2 banka yapılan indirimler ile ING Bank ve Finansbank olarak sıralandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@