Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Kredi Faizleri Düşer Mi?

Merkez Bankası Ekim 2021 faiz kararını alacağı haftada en çok merak edilen konu olası bir faiz indiriminin etkilerinin neler olacağı oldu. Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa kredi faizleri düşer mi?

Finans 20.10.2021 - 01:58 20.10.2021 - 02:05 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kredi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı kredi faizlerinde indiirm yapılması ilgi çeken ekonomik gelişmeler arasında yer alıyor. Ancak oluşan bu yöndeki beklenti henüz karşılanmadı. Bundan dolayı da gözler Merkez Bankası'nın Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Bu toplandıta faiz kararı alınıp kamuoyuna duyurulacak. Beklentilere göre ise de faiz indirimi yapılacak ve politika faizi yüzde 18'in altına gerileyecek.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ KARARI İLE KREDİ FAİZLERİ DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası'nın olası bir faiz indirimi kararı almasının ardından kredi faizlerinde ne gibi bir değişim meydana gelebileceği merak ediliyor. Bu konuda genel kanı faiz indirimi ile birlikte konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi fazilerinde de indirim yapılması şeklinde. Ancak bir önceki ay yapılan faiz indirimi kredi faizlerine yansımamıştı. Bankalar kredi politikalarında bir dğeişikliğe gitmemiş ve kredi faizlerinde değişiklik kararı almamıştılar. 

KREDİ FAİZLERİ NEDEN DÜŞÜRÜLMEDİ?

Bankaların kredi faizlerinde indirim yapmaması beklenti içerisinde olanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Ancak bunun ekonomik olarak bir açıklaması bulunuyor. Merkez Bankası faiz indirimi piyasaları ikna eden bir ekonomi politikası olmaktan uzak kalmasından dolayı bankalar da kredi faizlerinde bir değişiklik yapmadılar. 

KREDİ FAİZLERİ DEĞİŞİR Mİ?

Bankaların kredi faizlerinde indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda umutlar Ekim ayına taşındı. Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı alması durumunda piyasaların bunu ne şekilde değerlendireceğinin büyük bir önemi bulunuyor. Kıdemli ekonomistlere göre faiz indirimi kararı piyasalarca makul görülürse bankalar da kredi faizlerinde indirim yönlü güncellemeler yapabilirler. Ancak bu faiz indiriminin makul görülmesi gerekiyor. Aksi durumda bankaların kredi politikalarında faiz indirimiyle alakalı olarak bir değişiklik meydana gelmeyecek. 

BANKACILARDAN KREDİ FAİZLERİ YORUMU

Üst düzey bankacılar tarafından verilen son bilgilere göre Merkez Bankası'nın faiz kararının enflasyon ile doğru orantılı olması durumunda bankalar da kredi faizlerini yeniden gözden geçirecekler. Ancak bunun aksinin gerçekleşmesi halinde ise kredi faizlerinde indirim yerine yükseltme ihtimali bile seçenekler arasında yer alacak. Yüksek enflasyon ortamında bankaların düşük faizle Türk lirası cinsinden kredi vermelerinin ekonomik realite ile bağdaşmayacağı değerlendirmesi yapıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@