Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Kaç TL Olacak? Tunç Şatıroğlu'ndan Kritik Karar Öncesi Dolar Tahminleri!

Merkez Bankası'nın Ocak ayı PPK toplantısından çıkacak faiz kararının dolar kurunu nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Faiz indirimi olursa dolar kuru kaç TL olur? Tunç Şatıroğlu'ndan dolar tahminleri!

Finans 19.01.2022 - 22:36 19.01.2022 - 22:36 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden Tunç Şatıroğlu ekonomi gündemi hakkında önemli yorumlarda bulundu. Merkez Bankası'nın faiz kararına dikkat çeken Tunç Şatıroğlu dolar kurunu bekleyen gelişmelere dair tahminlerini açıkladı. Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? Merkez Bankası faiz indirimi sonrası dolar kuru nasıl hareket edecek? Dolar kuru yükselir mi yoksa düşer mi? Dolar kuru için hangi seviyeler kritik olacak?

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?

Dolar kuru hakkında bir değerlendirme yapan Tunç Şatıroğlu, "Dolar kurunda heyecan verici veya ilginç bir durum yok. Dolar kurunda düşüşün başlaması için 13 TL'nin aşağı yönlü kırılması gerekiyor. Yoksa 13,41 TL seviyelerine gelmesi bir düşüş değildir. Peki dolar kuru düşer mi? Bir müdahale olursa neden düşmesin." dedi.

dolar tahmini

SWAP ANLAŞMASI DOLAR KURUNU NASIL ETKİLER?

Yapılan swap anlaşmasının dolar kurunu nasıl etkileyebileceğini açıklayan Tunç Şatıroğlu, "Bugün bir swap anlaşması yapıldı ve bunun dolar kuruna olan etkisi merak konusu oldu. Bunun dolar kuru üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. Çünkü bu oldukça küçük bir swap anlaşmasıydı. Swap anlaşmaları ticaret için yapılıyor. Yoksa oradan dolar alalım sonra iç piyasada dolar kuruna müdahale edelim diye bir durum olmuyor. Yaklaşık 5 milyar dolarlık swap anlaşmasından bahsediyoruz. Bu dolar kurunun düşürülmesi için kullanılsa bile piyasaların dişinin kovuğuna bile yetmez." ifadelerini kullandı.

100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Merkez Bankası'nın 20 Ocak 2021 Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin beklentisini duyuran Tunç Şatıroğlu, "Merkez Bankası Para Piyasaları kurulu (PPK) Ocak 2022 toplantısından daha önce 200 baz puan indirim beklediğimi söylemiştim. Bu fikrimden vazgeçtim ve 100 baz puan faiz indirimi yapılmasını bekliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bir konuşma yaptı ve hem kurun hem de faizlerin kademeli olarak ineceğini söyledi. Bundan dolayı da 200 baz puan faiz indirimini bu ay için beklemiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı yüzde 12 gibi bir faiz hedefi koydu. Buraya kademe kademe inilecek ve orada biraz durulduktan sonra yeni bir karar alınacaktır." şeklinde konuştu.

dolar ne olur-2

FAİZ İNDİRİMİ YAPILIRSA DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapması halinde dolar kurunun nasıl tepki verebileceğini açıklayan Tunç Şatıroğlu, "Peki Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yaparsa dolar kuru çıkar mı? Çıkmaz diyemeyiz. Öyle bir durumda 13,93 TL seviyesinde yükselme gerçekleşir ve oradan satışlar gelebilir. İşte kritik nokta burasıdır. Eğer satışlar gelmezse 14,23 TL'ye kadar yükselme potansiyeli var. O nokta kırılırsa ondan sonra dolar kurunu tutamazsınız ve dolar soluğu 16 TL'de alır. Bundan dolayı bu iş bu noktaya gelmeden müdahale yapılır. Bu müdahale sözlü olabilir, para ile yapılabilir veya yeni bir ekonomi paketi açıklayarak yapılabilir." dedi.

DOLAR KURU İÇİN DÜŞÜŞ SENARYOSU

Dolar kuru için bir düşüş senaryosu açıklayan Tunç Şatıroğlu, "Dolar kurunun düşüşü ile alakalı süreç de çokça soruluyor. Dolar kurunda düşüş imkansızdır gibi bir söylemim olamaz. Ancak düşüş başladı, düşüş var gibi ifadeler kullanabilmem için dolar kurunun 13 TL altında günlük kapanış yapması lazım. O zaman ilk etapta 12,13 TL seviyesi var orayı kırmayı dener ve kırarsa da 11,25 TL'ye doğru hareket eder. Bu seviye de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arzu ettiği dolar kuru hedefidir. Ancak bu düşüş ihtimali pek kolay değil." ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşüncelerinden ibaret olmakla beraber sadece bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Yatırım kararı alınırken bir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@