Merkez Bankası'nın dolar operasyonunu eski bakan afişe etti: 30 milyar dolar cayır cayır yandı iddiası! Dolar düşer mi?

Dolar kuru Aralık 2021'deki haline doğru emin adımlarla ilerlerken Merkez Bankası'nın rolü büyük oluyor. Eski bakan Merkez Bankası'nın müdahale operasyonunu iddia etti. Müdahale doları düşürür mü?

Finans 22.05.2022 - 22:31 22.05.2022 - 22:31 Büşra Uluşen

Dolar kurunun 16 liraya dayanması ardından siyasi isimlerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Gaziantep Mitinginde Merkez Bankası'nın dolar operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Merkez Bankası'nın dolar operasyonunu eski bakan afişe etti!

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Merkez Bankası'nın arka kapısından döviz satışının devam ettiğini söyleyerek, son 5 ayda en az 30 milyar dolar daha dövizin yakıldığını ve bunun artık madde bağımlılığına dönüştüğünü söyledi. İhracatçının dövizinin yüzde 40'ına el koyulduğunu söyleyerek, ele geçen dövizlerin arka kapıdan satılarak cayır cayır yakıldığını ve bu hamle ile doların her geçen gün yükseldiğini iddia etti. 

Bununla birlikte farklı ekonomistler de Merkez Bankası'nın yeni bir müdahale hazırlığında olduğunu ifade etmiş ve bunun ardından gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrilmişti. 

dolar-18

'' Umarım dolar 30 TL'de kalır ''

Dolar kurunun hızla yükselişine bir yorum da ekonomist Selçuk Geçer'den geldi. Geçer, katıldığı bir YouTube programında dolara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin çok büyük bir buhrana doğru adım adım ilerlediğini ifade eden Geçer, ''Umarım dolar 30 lirada durur diyorum. Çok daha derin bir krize doğru ilerliyoruz '' sözlerini kullandı. 

Kendisine inanmayanlara 5 Nisan 1994 gününü hatırlatan Geçer, o gün 8 bin lira olan doların bir günde 48 bin liraya çıkarak 6 kat arttığını belirtti. O günden bu güne daha iyi bir tablo ile karşı karşıya olunmadığını, tahminlerinin hızla gerçekleşebileceğini ve doların 30 lirada kalmasını temenni ettiğini dile getirdi. 

Türkiye'de yaşanan tabloyu 1929 krizindeki tabloya benzeterek, dolar kurunun önce 20 TL'ye sonra 30 TL'ye ve ardından hızla 100 TL'ye kadar hızla tırmanacağını iddia etti.

dolar-19

Doların yan etkisi barınma krizi olacak

Geçer, artan dolar kurunun önce gıda krizine, sonra da barınma krizine yol açtığını belirterek bunların içerisinde en büyük sorunun barınma olduğunu söyledi. 2 yıl öncesinden çok ciddi bir krize doğru gidildiğini söylediğinde kendisine '' felaket tellalı '' denilerek sözlerine inanılmadığını ifade eden Geçer, söylediklerinin hızla gerçekleştiğini ve vatandaşların ekonomiyi bu sayede kendisinden öğrendiğini dile getirdi. 

dolar-20

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@