Merkez Bankası'nın Faiz Kararını Günler Öncesinden Duyurdular! Faiz İndirimi Yapılacak Mı, PPK Ne Karar Alacak?

Merkez Bankası’nın Haziran 2022 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararını günler öncesinden duyurdular. Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı?

Finans 20.06.2022 - 21:00 20.06.2022 - 21:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de piyasalar bu hafta yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Haziran 2022 toplantısından çıkacak olan faiz kararına kilitlendi. Merkez Bankası’Nın faiz kararının ne olacağına dair meraklı bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son bir ay içerisinde yaptığı açıklamalarda faiz indirimine dair ifadeleri bu yönde sürpriz bir karar alınıp alınmayacağına dair beklentileri karmaşık hale getirdi.

MERKEZ BANKASI’NIN ALACAĞI FAİZ KARARINI AÇIKLADILAR!

Her ay Bloomberg’in piyasa katılımcıları ile yaptığı faiz anketinin sonuçları açıklandı. Yapılan beklenti anketinin sonucuna göre Merkez Bankası bir sürprize imza atmayacak. Piyasa beklentisi olan politika faizinin sabit tutulması Bloomberg anketinin sonucuna da yansıdı. Buna göre piyasa katılımcıları Merkez Bankası’nın herhangi bir faiz değişimine gitmesini beklemiyorlar. Bu doğrultuda politika faizi yine yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacak.

18 ayrı kurumun katıldığı Bloomberg beklenti anketinde sadece bir kurum Merkez Bankası’nın Haziran 2022 toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimine gideceğine dair beklentisini açıkladı. Diğer katılımcıların tamamı Haziran toplantısında faiz değişimi beklemediklerine dair yanıt verdiler.

Bloomberg faiz anketinde Merkez Bankası’nın yıl sonu faiz tahmini de katılımcılara sorunlu. Buna göre 16 kurum Merkez Bankası’nın 2022 yıl sonuna kadar politika faizini değiştirmesini beklemiyor. Bu kurumlara göre 2022 yıl sonunda politika faizi şu andaki gibi yüzde 14 seviyesinde olacak. Yıl sonu faiz beklentisinde anket katılımcısı bir kurum faizin yüzde 40’a çıkarılacağı, bir kurum ise faizin yüzde 9’a düşürüleceği öngörüsünde bulundular.

MERKEZ BANKASI HAZİRAN 2022 FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Haziran 2022 toplantısının ne zaman yapılacağı ve faiz kararının hangi gün, saat kaçta açıklanacağı merak ediliyor. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre para Politikaları Kurulu (PPK) Haziran ayı toplantısı 23 Haziran 2022 Perşembe günü yapılacak. Haziran 2022 faiz kararını ise Merkez Bankası ayını gün saat 14:00’da kamuoyuna açıklayacak. Piyasalar açıklanacak olan bu faiz kararı için meraklı bekleyişlerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@