Meslek Lisesi Öğrencilerine Müjde! Asgari Ücretin Yarısını Alacaklar!

Meslek lisesi öğrencilerinin alacağı ücretler yen yıl itibariyle yükseliyor. Öğrenciler, bundan sonra asgari ücretin yarısı kadar maaş alacaklar.

Finans 25.12.2021 - 09:15 25.12.2021 - 09:16 Büşra Uluşen

Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda mesleki öğrenime eskisinden daha fazla önem veriyor ve iş gücü piyasasıyla eğitim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde kararlar alıyor. MEB, öğrenciler için tüm alanlarda ve sektörlerde aktif iş birlikleri kurarak hem öğrencilerin mesleklerini öğrenmesine olanak tanıyor hem de sektörlere destek oluyor. 

Ülkemizde bulunan 251 adet organize sanayi bölgesi bünyesinde açılan mesleki eğitim merkezlerinin tamamında mesleki eğitim veriliyor. Bu merkezler, işletmelerin ihtiya duyduğu nitelikli ve eğitimli kişiler yetiştiriyor. 

Mesleki Eğitimden Gelen Gelir 700 Milyona Ulaştı

Mesleki eğitime gerekli önemin verilmesiyle birlikte bu alanda büyük bir gelişme yaşandı. 2021 yılında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir 700 milyon liraya ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 63 arttı. Bu sektörden elde ed,şen gelirle birlikte meslek lisesi öğrencilerine 42 milyon lira, öğretmenlere de 68 milyon lira ödenmişti. Gelecek yılda meslek liselerinin üretim kapasitesi artırılarak 1,5 milyar liraya çıkarılması hedefleniyor.

Pandemide Yoğun Çalıştılar

Önceki yıllarda düşüşe geçen meslek liseleri, pandemi ile birlikte yeniden canlandı. Bu süreçte temizlik ürünlerine, maskeye ve siperliğe ihtiyaç duyulması nedeniyle meslek lisesi öğrencileri yoğun mesai yaptı. Ayrıca Bursa'daki iki meslek lisesinin iş birliği ile Covid-19 hızlı antijen kiti üretiildi. Kitin Sağlık Bakanlığı'ndan onay almasının ardından dünya piyasasına açılması öngörülüyor. 

meslek lisesi öğrenci

Pandemi ve sonrasında en çok üretim yapan okullar ise şu şekilde:

En çok üretim yapan üç okul

Şanlıurfa Karaköprü GAP MTAL - 12 milyon 384 bin TL

İstanbul Kumburgaz MTAL - 12 milyon 361 bin TL

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel MTAL - 11 milyon 754 bin TL

Üretimde en çok geliri getiren iller sırasıyla 90 milyon TL ile İstanbul, 64 milyon TL ile Ankara ve 33 milyon TL ile İzmir oldu. 

İstihdam Oranı Yüzde 88'e Ulaştı

Mesleki Eğitim Kanunu'nda değişiklikler yapılan iki düzenleme Meclis'ten onay aldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuya ilişkin yaptığı açıklamada, daha önce dört yıllık mesleki eğitimleri devam eden öğrecilerin her ay aldığı asgari ücretin üçte birini işverenin verdiğini, devletin de çalışan sayısına göre işverene bir kısmını geri verdiğini söyledi. 

Özer, yeni yapılan düzenleme ile işverenin maddi yükünün ortadan kalkacağını ve devletin belirtilen asgari ücretin üçte birinin tamamını karşılayacağını aktardı. Özer, bu düzenleme sonrasında Mesleki Eğitim Merkezlerinin işverenler tarafından daha cazip bir hale geleceğini ve öğrencilerin bu işletmelerde kolaylıkla iş bulabileceğini, bu merkezlerden mezun olan öğrencilerin de yüzde 88'inin istihdam edildiğini sözlerine ekledi.

Buna göre Mesleki Eğitim Merkezine devam eden öğrenciler bundan sonra 1.400 lira ücret alacaklar, kalfa olunca ise bu miktar 2.000 liraya yükselecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@