Meslek Öğrenmek İsteyen Gençlere Devletten Aylık 768 TL Düzenli Maaş Ödemesi!

İş hayatına girmeden önce meslek edinmek isteyen gençlere devletten aylık 768 TL stajyer maaşı ödüyor. Zorunlu staj ücreti asgari ücret üzerinden hesaplanıyor!

Finans 15.10.2021 - 09:34 15.10.2021 - 09:35 Gülcan Özer

Staj yapmak isteyen kişilere devlet desteği katlanarak artıyor. Son dönemde tüm dünyada büyük sıkıntı yaşanmasına neden olan ara eleman sorununa çözüm olması adına Türkiye'de de staj seferberliği başlatılmış, organize sanayi bölgelerinde meslek edindirme kursları açılmıştı. 

Öğrencilerin kariyer seçimleri için lise döneminde özel destek programları hazırlanırken staj zorunluluğu olan bölümlerde okuyan öğrencilere devletten asgari ücretin üçte biri üzerinden hesaplanan aylık 768 TL stajyer maaşı müjdesi geldi. Hem okuyup hem de çalışan gençlere devlet maaş ödemesi yaparak hem gençlere maddi destek sağlıyor hem de işverenlerin stajyer istihdamını teşvik ediyor. 

STAJYERLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

Stajyer olarak çalışan kişiler İş Kanunu'na göre işçi sayılmıyorlar ancak sigortalı olarak istihdam ediliyorlar. Meslek lisesi öğrencisi olanlar ya da üniversitede staja tabi öğrenciler hakkında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası'nın iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanıyor. Yine bu işçilere stajyer maaşı ödeniyor. 

Söz konusu rakam asgari ücret üzerinden hesaplanırken 2021 senesi için net 2 bin 825 TL olarak ödenem asgari ücretin 3/1'ine denk gelen rakam olan 768 TL maaş ödemesi yapılıyor. Staj başvurusu genelde okullar tarafından anlaşmalı işyerleri ile düzenlenen sözleşmeler üzerinden yapılırken bazen öğrenciler uygun bir pozisyon bulmaları durumunda kendi staj yapacakları işyerlerini de seçme hakkına sahip bulunuyorlar. Aranılan kriterleri karşılayan işverenlerde okullara başvuruda bulunarak stajyer öğrenci talep edebiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@