Mevduat Faizine Devalüasyon Dopingi! Dolar 32 Günlük Vadeli Faizi Uçurdu, Bankada Parası Olanlara Piyango Vurdu

Bankalarda parası olanlara dolar kuru ve devalüasyon müjdesi geldi! 32 günlük mevduat faizi ile en yüksek faiz veren banka dolar kurunda yaşanan yükseliş ile bir kere daha değişti, faiz getirisi arttı

Finans 11.10.2021 - 10:57 11.10.2021 - 11:06 Gülcan Özer

Bankada parası olanlar dikkat! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Eylül ayı toplantısı ile beraber 100 baz puanlık faiz indirimine gitmiş yapılan indirim ile gözler bankaların vadeli mevduat faizi hesaplarının oranlarına çevrilmişti. Pek çok kişi bankalardan mevduat faiz indirimi beklerken yükselen dolar kuru tüm planları bozdu. 

Bankalar yaşanan yüksek dolarizasyon döngüsünü kırmak ve devalüasyon riskini bertaraf edebilmek adına Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirimi kararı sonrası yapmış oldukları güncellemeleri geri almaya başladı. Pek çok banka hem faiz indirimini geri aldı hem de bunun üzerine faiz artırımı uygulamasına geçti. Söz konusu kararlar bankada parası olanların yüzünü güldürdü. 

BANKALARDA MEVDUAT FAİZİ PAZARLIĞI BAŞLADI, TABELE FAİZ ORANI SADECE GÖSTERMELİK KALDI!

Pek çok bankada ise tabela faiz oranı göstermelik kaldı. Bankalar Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrasında mevduat faizi için aşağı yönlü güncelleme yapmak zorunda kaldı ancak özellikle de 100 Bin TL ve üzeri tutarlı mevduat müşterilerine daha yüksek faiz oranı uygulamaya başladı. Mevduat faizi açmak için bankaya giderek pazarlık yapan kişilere daha yüksek faiz oranı uygulanmaya başlandı. 

32 günlük vadeli mevduat faizi

Özellikle de haftalık para durumuna göre nakit açığı olan bankalar mevduat müşterilerinden gelen paraların halen Merkez Bankası borçlanma maliyetinden daha düşük olması nedeni ile daha yüksek faiz ödemeye devam etti. 

DOLAR KURU ALEV ALDI, MEVDUAT FAİZLERİ ARTTI! 200 BİN LİRANIN AYLIK FAİZİ ASGARİ ÜCRETİ SOLLADI...

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile Merkez Bankası tarafından dolaylı yollarla da olsa Türk Lirası için bankalara faiz desteği sağlanırken bu da bankaların vadeli mevduat hesabı iştahlarını açtı. Bankalar 32 günlük vadeli mevduat faizi için adeta birbirleri ile yarışa başlarken yüzde 20 seviyesinden yüzde 19 seviyesine kadar geri çekilen en yüksek mevduat faizi tekrar yüzde 19,50 seviyesine çekildi. 

Bu oran üzerinden 200 bin liranın 32 günlük faiz getirisi hesaplama rakamı da 3 bin 248 TL'ye yükseldi. Yani 2 bin 825 TL olan asgari ücretin dahi üzerinde bir kazanç elde etme imkanı sunuldu. 200 bin lirası olanın çalışmasına gerek kalmadı!

32-günlük-vadeli-mevduat-faizi-getirisi-arttı-11-ekim-1

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ, 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ YÜZDE KAÇ?

Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları güncellenmeye devam ederken Turkish Bank tarafından enerji hesap sahiplerine uygulanan yüzde 19,50 faiz oranı en yüksek vadeli mevdat faizi olarak kayıtlara geçti. 11 Ekim 2021 Pazartesi günü yapılan faiz güncellemesi ile bu bankayı yüzde 19 rakamını uygulayan ING BANK Turuncu Hesap, Alternatif Bank VOV Hesap ve Fibabanka kiraz hesap takip etti. Hoş geldin faizi ve dijital mevduat hesabı faiz oranı adı altında farklı pek çok kampanya başlatan bankalar yatırılan para tutarı arttıkça müşterilerine daha yüksek faiz getirisi elde etme imkanı sunuyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@