Mevduat Faizleri Düşerken Kredi Faizleri Neden Düşmüyor? Ünlü Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin  Açıkladı!

Merkez Bankası'nın faizleri indirmesinin ardından kredi faizlerinin düşmesi beklendi ama kredi faizlerine indirim yapılmadı. Kredi faizleri neden düşmüyor sorusuna Prof. Dr. Emre Alkin cevap verdi.

Finans 04.10.2021 - 22:13 04.10.2021 - 22:22 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası para politikasında geçtiğimiz haftalarda ani bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğin ardından yapılan ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında  100 baz puan faiz indirimi kararı çıktı. Bu karar neticesinde politika faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e indirildi. Politika faizinin indirilmesinin ardından faiz politikalarını gözden geçiren bankalar mevduat faizlerinde de indirim yaptılar. 

MEVDUAT FAİZLERİ DÜŞÜYOR AMA KREDİ FAİZLERİ NEDEN DÜŞMÜYOR?

Mevduat faizlerinde indirim yapan bankalar bu faiz indirimlerini ise kredi faizlerine yansıtmadılar. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşteriler yine yüksek faizlerle muhatap olmak durumunda kalmaya devam ediyorlar. Herkes mevduat faizlerinde indirim oluyor da kredi faizlerinde neden indirim olmöuyor sorusuna cevap aramaya başladı. Bu konuda merak edilen yanıtı ise Prof. Dr. Emre Alkin verdi. 

YÜKSEK FAİZ YATIRIMCIYI KÜSTÜRÜR

Faiz konusunun çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emre Alkin, “Yüksek faiz hem büyümenin hem de borçların ödenmesinin önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Sürekli yüksek faiz ile muhatap olan yatırımcı küser. Bir ülkede faiz getirisi diğer yatırımların getirisinden fazlaysa yatırımcılar varlıklarını en az risk ve en çok getiri prensibine göre değerlendirirler.” dedi. 

BANKALAR YÜKSEK FAİZLE ELDE ETTİKLERİ KAYNAKLARI KULLANIP DÜŞÜK FAİZLE KREDİ VEREMEZLER

Bankaların yüksek faizle kredi vermelerinin nedenini açıklayan Prof. Dr. Emre Alkin, “Bankalar yüksek faizle elde ettikleri kaynakları daha yüksek bir faizle krediye dönüştüreceklerini bilmek gerekiyor. Banka yüksek faiz yüküyle bulduğu parayı düşük faizle kredi olarak veremez. Bundan dolayı da bankaların kredi faizleri daima bir miktar daha yüksek olabilmektedir.” ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE EKONOMİSİ ABD VE AB İLE KARŞILAŞTIRILMAMALI

Türkiye'de faiz konusunun ABD veya AB ile karşılaştırılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Emre Alkin, “ABD ve AB ülkelerinde faizler enflasyon rakamlarından düşük oluyor. Bu duruma da kimse itiraz etmiyor. Ancak bu ekonomiler büyüme ile ilgili riskleri şeffaf bir şekilde açıklıyorlar. O ülkelerin merkez bankaları düşük enflasyona sahip olmanın avantajı ile parasal genişleme uyguluyorlar.” dedi.

BU FAİZ İNDİRİMLERİ İLE KREDİ FAİZLERİ DÜŞMEZ

Merkez Bankası'nın faiz politikasına değinen Prof. Dr. Emre Alkin, “Bizde merkez bankasının  faiz indirimleri parasal gevşeme olarak adlandırılıyor. Enflasyon riskleri ortadayken doğru olmayan mesajlarla faiz düşürülüyor. Bunun sonucunda mevduat faizleri düşüyor ama kredi faizleri bir türlü düşmüyor. Çünkü piyasa bu durumu güvenmiyoır. Döviz kurları ise hızlı bir şekilde yükseliyor.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@