Milletvekili dolar raydan çıktı diyerek tarih verdi! Dolar kurunun nasıl düzeleceğini açıkladı

Dolar kurundaki hızlı yükseliş sonrasında İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'tan dolar açıklaması geldi. Karabat, doların kontrolden çıktığını söyleyerek tarih verdi.

Finans 10.05.2022 - 16:42 10.05.2022 - 16:42 Büşra Uluşen

Fed'in faiz kararı sonrasında dolar kurunda yükseliş trendi başladı. Bir süredir sakin seyrini koruyan ve 14,70 - 14,80 TL bandında yer alan dolar kuru, Fed'in faiz kararı, Türkiye'nin enflasyon rakamı ve devam etmekte olan savaşa bağlı olarak 15 TL bandını bir anda aştı. Alanında uzman isimler dolar kuru için daha önceden çeşitli tahminlerde bulunurken bir yorum da CHP Ekonomi Masası Üyesi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'tan geldi. 

Dolar kuru 1-2 aya raydan çıkacak!

CHP Ekonomi Masası Üyesi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, dolar kurunun 1 ya da 2 ay içerisinde kontrolden çıkacağını belirterek, konuya ilişkin sosyal medya hesabından çeşitli açıklamalarda bulundu. 10 maddelik açıklamada çarpıcı ifadeler yer alıyor. 

Milletvekili Karabat, Türkiye'nin şu anda büyük bir kur krizi ile karşı karşıya olduğunu ve hükümetin bu konuda artık yapacağı bir şey kalmadığına dikkat çekerek, inşa edilen ekonomi sisteminin çöktüğünü ve bunun sadece mevcut iktidarı değişimi ile değiştirilebileceğini söyledi.  

Dolar kurunun yükselmesine enerji ithalatı gerekçesinin sunulduğunu, hükümetin ithalata bağımlı bir ekonomi yaratarak dolar kurunun yükselmesinin faturasını enerjiye kestiğini ifade etti. 

özgür karabat dolar

'' Havalar ısınacak, turistler döviz getirecek ''

Türkiye'nin şu anda büyük bir borç ve faiz batağında olduğuna işaret eden Karabat, 2022 Şubat ayı itibarıyla 1 yıl içerisinde ödenmesi gereken dış borç miktarının 176 milyar 389 milyon dolar olduğunu, bunun 33.6 milyar dolarının kamunun, 29.8 milyar dolarının ise TCMB'nin olduğunu belirtti. 

Cumhuriyet tarihinde ilk kez kamunun faiz borcunun anapara borcunu geçtiğini hatırlatarak, Nisan ayı itibarıyla iç borç anapara ödemesinin 1 trilyon 483 milyar TL'ye, faiz ödemesinin ise 1 trilyon 743 milyar TL olduğunu ifade etti. 

Hükümetin dolar kurunun yükselişi hakkında, havaların ısınacağı ve fiyatların azalarak turistlerin döviz getireceğini söylemesi konusuna değinen Karabat, bu yıl turizmden beklenen gelirin 35 milyar dolar olduğunu , 2022 sonu ihracat hedefinin 250 milyar dolar olduğunu fakat yaşanan gelişmeler nedeniyle ithalat rakamının 350 milyar doları bulacağını söyledi. 

dolar-13

Kontrolden çıkacak diyerek kendi çözümünü açıkladı

Bir önceki ay doları sabit tutmak için arka kapılardan emanet paralar ile 10 milyar dolar civarında para satıldığını söyleyen Karabat, Mayıs ayında da aynı yöntemin denendiğini fakat bunda başarılı olunamayacağını söyledi. Karabat, dolar kurunda 1-2 ay içerisinde kontrolün tamamen kaybedileceğini ve dolar kurunun düzelmesi için tek çözümün erken seçim olacağını ifade etti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@