Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 2022 İçin BES Kararı, Maaşlardan Kesinti Yapılacak Mı?

Türkiye'de çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil edilmesine dair uygulamada olan sistemle alakalı önemli bir değişiklik yapıldı. Çalışanlar yeniden BES'e katılacaklar mı?

Finans 29.12.2021 - 20:18 29.12.2021 - 20:18 Engin Uzunoğlu

2017 yılında Türkiye'de getirilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gereği çalışanların maaşlarından BES kesintisi yapılarak sisteme dahil edilmelşeri sağlanmıştı. 6 ay boyunca BES primi ödemek zorunda kalan çalışanlar bu sürenin ardından istemeleri halinde kesilen primlerini geri alıp sistemden çıkabilmişlerdi. Ancak bu çalışanların 2022 yılında yeniden sisteme otomatik olarak girmeleri sağlanacaktı. Bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. 

6,3 MİLYON ÇALIŞAN YARARLANDI

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında yeni bir açıklama yaptı. 2017 yılında devreye alınan sistem ile çalışanların işverenleri aracılığı ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil oldukları ve emeklilik dönemlerinde refah seviyelerini arttıracak bu uygulamadan 6,3 milyon çalışanın yararlandığı bildirildi. Uygulanan sistemin daha da geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığı vurgulanırken alınan son kararlar da kamuoyuna ilan edildi. 

YENİ BES KARARI DUYURULDU

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından şu açıklama yapıldı:

"Sistemde var olan devlet katkısının arttırılması için yapılan çalışmaların paralelinde BES ve otomatik katılım sistemine gösterilen büyük ilgi sistemin istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Bu istikrarlı büyümenin bir neticesi olarak yeni bir karar alınmıştır. 29 Aralık 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararının ardından 2017 yılından itibaren otomatik katılım sistemi kapsamında BES'e dahil olup cayma ve ayrılma hakkını kullanan çalışanların 2022 yılında yeniden sisteme katılımlarının sağlanması zorunluluğu kaldırılmıştır."

Alınan bu karar ile beraber 2022 yılında çalışanların BES'e zorunlu katılımlarının sağlanmasının önüne geçildi. BES'e katılım kararı değiştirilmeseydi milyonlarca çalışan yeniden sisteme dahil olacak ve 6 ay boyunca maaşlarından kesinti yapılacaktı. Bu şekilde maaşlarda gerileme meydana gelecekti. Artık bu sistem tamamen tercihe bağlı olarak işleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@