Milyonlarca Şeker Hastası Çalışan Var! Yaşa Bakılmadan Erken Emekli Olabilirler

Türkiye'de çalışma hayatında milyonlarca kişide Şeker Hastalığı (Diyabet) var. Şeker hastalığı çalışma hayatına doğrudan etki ediyorsa yaşa bakılmadan malulen emeklilik söz konusu olur.

Milyonlarca Şeker Hastası Çalışan Var! Yaşa Bakılmadan Erken Emekli Olabilirler

Türkiye'de görülen en yaygın hastalıkların başında Diyabet geliyor. İster çalışma hayatında olsun ister olmasın milyonlarca kişi şeker hastalığı nedeniyle düzenli ilaç kullanmak yada insülin iğnesi olmak zorunda. Çalışma hayatında yer alanlar için Diyabet ise çeşitli sorunlara neden hatta bazı durumlarda çalışmaya engel olabiliyor.

12 MİLYONDAN FAZLA DİYABETLİ VAR

Türkiye'de diyabet rakamlarına bakıldığında 12 milyondan fazla kişinin şeker hastalığı olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu sayının sürekli arttığı da bildiriliyor.

Milyonlarca kişiyi etkileyen şeker hastalığı ise bazı durumlarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Şeker hastalığı nedeniyle organ uzuv kaybı, görme kaybı gibi sorunlar vatandaşların yaşamlarını tamemen değiştiriyor. Çok dikkat edilmesi gereken diyabet hastalığına ilişkin ise Sosyal Güvenlik Kurumu'da kendi mevzuatını uyguluyor. Şeker hastalı olanların araştırdığı başlıca soru ise "Şeker hastası olanlar malulen emekli olabilir mi? sorusu geliyor.

şeker hastalarına malulen emeklilik

ŞEKER HASTASI OLANLAR MALULEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

İş dünyasında kamu da ve özel sektörde yüz binlerce çalışanın diyabet hastalığı var. Şeker hastaları iğne yada ilaç kullanımıyla sağlıklarını korumaya çalışıyorlar.

Bazı özel durumlarda ise şeker hastaları çalışma güçlerini kaybediyorlar. Şeker hastaları çalışma güçlerinin yüzde 60'ını kaybetmeleri durumunda ise SGK malulen emeklilik hakkı verir. Malulen emeklilikte çalışanların yaşlarına bakılmaz. Ödemiş oldukları prim, sigortalılık gün şartı ve hastalığın derecesi önemlidir.

Şeker Hastalığından Malulen Emekli Olabilmek için

Şeker hastalarının emekli olabilmeleri için sağlık kuruluna girmiş olmaları gerek. Sağlık kurulu tarafından gerçekleştirilecek incelemeler sonunda şeker hastalığının çalışma gücünde yüzde 60'lık kayba neden olduğu tespit edilirse malulen emeklilik onayı verilir. Ancak çalışam gücüne etkisi az ise malulen emeklilik onayı kabul edilmez.

şeker hastalarına malulen emeklilik2

En az 10 yıllık sigorta prim ödemesi yapmış olması ve 1800 gün prim şartını sağlaması.

%60 iş gücü kaybının sigortalı çalışmaya başladıktan sonra gerçekleşmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olmaması.

Hastalığın işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olması.

Bu başvuru şartlarını sağlayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinden yazılı malulen emeklilik başvurularını yapabilirler. Başvuru sonrası sağlık inceleme süreci ardından da onay süreci tamamlanacak.

SONRAKİ HABER