Milyonları Heyecanlandıran Gelişme! EYT Düzenlemesi, Asgari Ücret Ve Emekli Maaş Zammı, Dar Gelirlilere Yeni Destekler

Hükümetin asgari ücret zammı, EYT'lilerin durumu, emekli – memur maaş zamları ve dar gelirlilerin vergi yüklerinin azaltılması gibi konularda düzenleme yapmak için hazırlandığı iddia edildi.

Finans 01.11.2021 - 19:06 01.11.2021 - 19:07 Engin Uzunoğlu

Reuters tarafından Türkiye'de milyonlarca vatandaşı direkt olarak etkileyecek bir düzenleme için hükümetin çalışma yaptığı iddia edildi. Bu iddiaya göre asgari ücret zammı, dar gelirlilerin vergi yüklerinin azaltılması, EYT sorunu gibi konuları içeren kapsamlı bir düzenleme için çalışma başlatıldı. Detayları kamuoyuna Reuters açıkaldı.

DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE İDDİASI

Türkiye'de üst düzey iki yetkiliden alınan bilgilere dayandırılan iddialara göre vatandaşların ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için bazı önlemler alınacak. Bu önlemlerde asıl çıkış noktasının ise geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların ekonomik durumlarının düzeltilmesi olduğu bildirildi. Bu maksatla en düşük emekli aylığının 2.000 TL'ye çıkarılması, asgari ücrete hatırı sayılır bir zam yapılması, dar gelirli vatandaşlara daha önce görülmemiş vergi destekleri verilmesi gibi düzenlemeler yapılacağı belirtildi. 

EYT DÜZENLEMESİ İLE 2-3 YIL ERKEN EMEKLİ OLMA FIRSATI

AK Parti döneminde taleplerine cevap alamayan EYT'liler hakkında ilk defa bir düzenleme hazırlığına girildiği bildirildi. Bu düzenlemeye göre EYT'lilere sınırlı olarak destek verilecek. Çalışmanın sonuçlarına bakıldıktan sonra ise maliyetlere göre sağlanan desteklerin genişletileceği ifade edildi. Ayrıca bu düzenleme ile EYT'lilerin 2-3 yıllık bir avantajları olacak. Şu anda emekli olmak için 56 yaşı bekleyenler 53-54 yaşlarında emekli olabilecekler.

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYONUN BİRAZ ÜZERİNDE ZAM

Enflasyon rakamlarının oldukça yükselmesi nedeniyle asgari ücrete buna bağlı bir zam verileceği üst düzey yetkililer tarafından iddia edildi. Bu yetkililerin Reuters'e yaptığı açıklamalara göre asgari ücret için enflasyonun üzerinde ve hatta daha fazla bir zam yapılacak. Yapılacak zam oranı asgari ücretli çalışanların geçimlerini sağlayabilecekleri bir gelire ulaşmasını sağlayacak.

DAR GELİRLİLERİN VERGİ YÜKÜ AZALTILARAK KAZANÇLARI ARTTIRILACAK

Dar gelirli vatandaşların geçim sıkıntılarına son verebilmek için de bazı düzenlemeler yapılacak. Bu kapsamda bu vatandaşların üzerilerinde olan vergi yükü azaltılacak. Böylelikle daha yüksek aylık gelir elde etmeleri sağlanacak. Bunun yanında dar gelirli vatandaşlara kış aylarında yakacak yardımları da yapılarak yakacak harcamalarının bütçeleri sarsmasının önüne geçilecek. Tüm bu düzenlemeler Kasım ayı içerisinde gündeme alınacak ve 2022 yılı gelmeden yapılacak iyileştirmeler ve verilecek imkanlar netleştirilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@