Milyonların Borcu Duruyor İtirazlar Başladı SGK Kabul Ederse GSS Borçlarının Tümü Sıfırlanacak

GSS prim borcu olanlara SGK itiraz hakkı sağlıyor. Haklı nedenlerden yapılan itirazlar kabul ediliyor ve tanımlanan borçların tamamı siliyor. İşte milyonları ilgilendiren GSS prim kararı.

Finans 10.12.2021 - 10:17 10.12.2021 - 10:17 Mustafa Karagöz

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarından yüz binlerce kişi müzdarip. Geçmiş döneme ait borçlar için devlet dönem dönem yapılandırma olanakları çıkarıyor. Bu sayede borçların kapanması ve vatandaşların rahatlaması amaçlanıyor. 

Son düzenleme ise peşin ödemelerde gecikme faizinin yüzde 90'ının silinmesi sağlıyordu. Bu sayede peşin ödeme yapanlar borçlarının çok önemli bir kısmından kurtuluyorlar. Bunun dışında peşin ödemeye gücü olmayanlar için taksitli ödeme planları oluşturuldu. 36 aya kadar uzatılan borçlar için 18 ay vade imkanı sağlandı. Bu ödeme planıyla 2 ayda 1 taksit ödeyerek borçların kapatılması fırsatı oluşturuldu. 

GSS BORÇLARINA İTİRAZ EDEBİLİRSİNİZ

GSS prim borcu olanlar yapılandırma dışında farklı seçeneklere de sahip. Borçlara dair itiraz hakkı bulunan vatandaşların gerekçe gösterdikleri nedenler haklı neden kapsamında olursa tüm borçlar siliniyor. 

Borçlar için itirazda bulunacak olan vatandaşlar bu işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerinden yapacaklar. SGK İl Müdürlüklerine gidecek olan vatandaşlar GSS borç itirazında bulunacaklar. Borç itiraz dilekçesinde ise borcun haksız yere oluştuğuna dair bilgi verilmeli. 

Borç itirazında ben sağlık sistemini kullanmadım gibi nedenler kabul edilmez. Vatandaşların sundukları nedenler SGK'nın mevzuatına uygun olmalı. Örneğin askerlik sürecinde GSS borcu oluşmuş biri prim borçlarının düzenlenmesi için itirazda bulunabilir. Örnek gösterilen neden gibi SGK'nın kabul edeceği nedenler sunulduğunda borçların tamamı silinir. 

GSS BORÇLARINA İTİRAZ NEREDEN YAPILIR?

Borçlara itiraz işlemlerinde kuruma dilekçe ile başvuru yapılır. Dilekçe sunan vatandaşlar kurumun talep etmesi durumunda yada vatandaşların itiraz nedenlerine ilişkin evrak olması haline tüm o belgeleri teslim edecekler. Başvurular yazılı olarak yapılacak. 

GSS borç itirazınde bulunacak olan vatandaşlar kendi il ve ilçelerinde yer alan SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@