Motorine İndirim Değil, İndirimcik Geliyor! Brent Petrole Göre 5 TL Hesaplanmıştı, Açıklanan Rakam Şaşkınlık Yarattı

Brent petrol fiyatı büyük bir hızla dalgalanmaya devam ederken araç sürücüleri bayram öncesi hem motorin hem de benzine indirim beklentisi içerisine girmişti. Açıklanan indirim kararı tepki çekti!

Finans 28.04.2022 - 08:45 28.04.2022 - 08:53 Gülcan Özer

Benzin ve motorin fiyatları 2021 senesinin son çeyreğinde başlayan yükselişini 2022 senesinde zirveye taşımıştı. 2021 senesinin son çeyreğinde Merkez Bankası tarafından başlanan faiz indirimleri ile dolar kuru zirveye tırmanmış, dolardaki yükseliş akaryakıt fiyatlarına da zam yapılmasına neden olmuştu. 

Aralık ayında açıklanan kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı sistemi ile dolar kurunda sert bir düşüş yaşanırken o tarihte benzin ve motorin fiyatlarına aynı oranda indirim yapılmaması tepkilere neden olmuştu. Tam akaryakıt fiyatlarına dolar indirimleri yapılmaya başlandığı dönemde bu seferde patlak veren Rusya - Ukrayna savaşı ile akaryakıt fiyatlarında brent petrol zamları yansıtılmaya başlanmıştı. 

BRENT PETROL FİYATI DÜŞTÜ, AKARYAKITA YENİ İNDİRİM BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! 

Rusya'nın Ukrayna topraklarına resmen girdiğini açıklamasının ardından brent petrol fiyatı 100 dolar sınırını roket gibi aşarken petrolde yaşanan yangın Türkiye'ye de sıçramış, akaryakıt fiyatlarına zam yağmuru başlamıştı. Brent petrolde yaşanan en ufak kıpırdama dahi sert zamlar yapılmasına neden olurken benzin ve motorin fiyatı 20 lirayı aşarak araç sürücülerini şok etmişti. 

motorine indirim beklentisi

Brent petrol süreçte ambargo kararlarının açıklanması ile 140 dolara kadar fırlamış, devreye Amerika'nın girmesi ve petrol rezervlerinin arttırılması ile yeniden 100 doların altına kadar inmişti. Süreçte brent petrolün yeniden düşüş eğilimine girmesi ile beraber yeni indirim beklentisi oluşurken brent petrol dolar hesabı üzerinden ekonomistler 5 TL'lik indirim yapılması gerektiğini açıklamışlardı. Ancak sektör temsilcileri motorine 1 liralık indirim beklentisi açıklamakla yetindi. 

brent petrol 28 nisan

BRENT PETROL FİYATI BUGÜN NE KADAR, KAÇ DOLAR, AKARYAKITA İNDİRİM VAR MI?

Brent petrol fiyatı yeni güne yine düşüş yönlü olarak başlarken 103 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Motorine indirim beklentisi 1 TL olarak açıklanırken söz konusu indirimin brent petrol fiyatındaki düşüşün gün içinde devam etmesi durumunda bu gece yarısından itibaren pompaya yansıtılması bekleniyor. İndirim öncesi akaryakıt fiyatları ise istasyonlarda pompaya şu şekilde yansıtılıyor;

Benzinin litre pompa satış fiyatı Ankara'da 19,10 TL, İstanbul'da 19,01 TL, İzmir'de ise 19,12 TL

Motorinin litre pompa satış fiyatı Ankara'da 22,14 TL, İstanbul'da 22,06 TL ve İzmir'de ise 22,15 TL.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@