Ocak 2022 Konut Kredisi Faiz Oranları İle Kredi Çekerek Ev Almak Mantıklı Mı?

Konut kredisi faiz oranları yükseldi. Peki, bu faiz oranları ile konut kredisi çekerek ev almak mantıklı mı, en uygun kredi hangi bankada, en düşük faiz oranı kaç oldu?

Finans 08.01.2022 - 01:45 08.01.2022 - 01:47 Gülcan Özer

Ev fiyatları büyük bir hızla yükselirken ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bir yandan da yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle mağduriyet yaşamışlardı. 2021 senesinde Merkez Bankası tarafından yapılan 500 baz puanlık faiz indirimi hamlesine rağmen ne yazık ki bankalar kredi faiz oranlarını düşürmemiş, aksine yükseliş yaşanmıştı. 

Özellikle de uzun vadeli ve yüksek tutarlı olması nedeni ile bankaların uzun vadeli risk üstlenmek istemedikleri iddia edilmiş, bu nedenle konut kredisi faiz oranları rakamlarında yükseliş yaşandığı belirtilmişti. Ocak ayının ilk haftası geride kalırken ne yazık ki bankaların konut kredisi faiz oranları yükselişini sürdürdü. 

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yukarı yönlü çıkışını sürdürürken özel bankalarda kantarın topuzu kaçtı. Özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 2 sınırına dayanırken söz konusu oran bazı bankalarda 2,99 seviyesine kadar çıktı. 

kamu bankaları konut kredisi-3

DEVLET BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI KAÇ?

En uygun kredi veren bankalar devlet bankaları olurken Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1,20 olarak ilan edildi. Sıfır konut alımları için yüzde 1.20 konut kredisi faizi verilirken ikinci el konut alımı için ise yüzde 1,29 oranı ile kredi kullanım imkanı sunuluyor. 

özel bankalar konut kredisi faiz oranları

ÖZEL BANKALARDA KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde İş Bankası tarafından yüzde 1.95 olarak uygulanırken en yüksek faiz oranı veren banka ise yüzde 2.99 oranı ile Burgan Bank oldu. 

BU FAİZ ORANLARI İLE KREDİ ÇEKEREK EV ALINIR MI, BU ZAMANDA EV ALMAK MANTIKLI MI?

Ekonomistler yapmış oldukları değerlendirme ile konut kredisi faizlerinde psikolojik eşik olarak yüzde 0.99 faiz oranını açıklarken bu oranın altındaki faiz oranları ile kredi  çekerek ev alınabileceğini, bu oranın üzerinde ise yatırım için beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

Yapılan açıklamada kişinin kiracı olması, acil ev alma ihtiyacı bulunması, elinde peşinat olması ve düşük tutarlı kredi çekecek olması gibi durumlarda ise temkinli bir şekilde ev almaları öneriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@