Ocak Zammı Az Gelmişti! Emeklilere İkinci Bir Ek Zam Mı Verilecek?

Emekli vatandaşların maaşlarına Ocak ayında zam yapılacak. Peki Ocak 2022 döneminden sonra emekli maaşlarına ikinci zam yapılacak mı? Maaşlar yıl içinde ne zaman artacak? Emekli maaş zam süreci..

Finans 11.01.2022 - 09:28 11.01.2022 - 09:28 Mustafa Karagöz

Maaşlara yapılan yüzde 25'lik zam ve taban fiyat uygulaması Ocak 2022 döneminden itibaren uygulamada olacak. Ocak ayında maaşlarına alacakları zammı bekleyen emeklilerin beklediği oranda bir zam da gelmemişti. Hükümet kanadından gelen açıklamalarda asgari ücrete yakın bir zam olacağı ifade edilirken yüzde 25'lik bir zam kesinlik kazandı. 

MAAŞLARA EK ZAM MÜJDESİ Mİ VERİLECEK?

2022 Ocak ayında yapılacak maaş zammının ardından SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanların aylıkları yüzde 25 oranında yükselecek. Memur emeklisinin maaşları ise yüzde 27 oranında artacak. Ancak maaş zam hesaplarının dışında esas düzenleme aylıkları az olan vatandaşlar için olacak. Aylıkları az olan vatandaşlar için taban maaş uygulaması başlatılacak. 

Taban maaş uygulamasında ise sistem şu şekilde işleyecek. Vatandaşların maaşları enflasyon zammı kapsamında yüzde 25 oranında artacak. Ardından eğer maaş tutarları 2500 TL'nin altında kalırsa maaşlara ek zam yapılacak. Maaş zam oranıyla aylık ödemeler 2500 TL'yi aşarsa maaşlar o rakamdan ödenmeye devam edecek. 

emekli maaşları ikinci zam müjdesi (1)

Tüm bu düzenlemeler kapsamında Ocak 2022'de tüm emekliler en az 2500 TL maaş alacaklar. Ancak maaşları bu rakamın üzerine çıkanlara ek bir ödeme olmayacak. 

* Örneğin; aralık ayında 1500 TL maaş alan bir emekli ocak ayında 2500 TL net maaş alacak. Taban aylık düzenlemesi uygulanacak. 

* Maaşı 2000 TL olan emekli ise yüzde 25.4 zam ile maaşı 2508 TL olacak. Bu durumda taban aylık düzenlemesi vurmadığından maaşı bu seviyede kalacak. 

* Aynı şekilde maaşı 2500 TL olan emekli için de yüzde 25.4'lük zam esas olacak ve maaşı 630 TL zamlanacak. 

emekli maaşları ikinci zam müjdesi (2)

YIL İÇİNDE EK ZAM FORMÜLÜ

Emeklilerin maaşlarına Ocak ayında yapılacak zamların ardından ikinci zam süreci yılın ortasında başlayacak. Yani emekliler Temmuz 2022 dönemine kadar Ocak ayında belirlenen maaş tutarı esasınca zam alacaklar. Ocak ayında belirlenen zam Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında geçerli olacak. Temmuz ayında ödemeler yılın ilk 6 aylık enflasyon oranlarına göre yeniden belirlenece. 

Temmuz 2022 dönemine kadar ise bütçede ek bir zam formülü bulunmuyor. Ancak bu süreç içerisinde bayram ikramiyeleri ödenecek. 1100 TL'den iki defa ödeme alacak olan emeklilerin ikramiyelerinde zam söz konusu olacak. Ödemelerin geçen senede olduğu gibi enflasyon oranlarına göre artması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@