Ölen Kişinin Kredi ve Kart Borcu Ne Olur? Reddi Miras Yapmayanlar Dikkat!

Kredi ve kart kullanan kişi sayısı her geçen gün artarken bankalara borcu olanlar için kritik bir soru yanıtladı. Kredi borçlusu vefat ederse ne olur?

Finans 31.07.2021 - 23:30 31.07.2021 - 23:30 Gülcan Özer

Özellikle de pandemi döneminde temassız alışveriş imkanı sunulması nedeni ile kredi kartı kullanan kişilerin sayıları rekor oranda artış gösterirken yine ucuz kredi destekleri ile kredi borçlusu kişi sayısı da yükseldi. 

Aranılan kriterleri taşıyan herkesin nerede ise kredi ve kredi kartı borçlusu olması ile beraber vefat eden kişilerin borçları da yeniden gündeme geldi. Peki, bankaya borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda ne olur, kredi kartı borcu olan kişi ölürse borcu ne olur, kim öder, borç miras kalır mı?

KREDİ BORÇLUSU VEFAT EDERSE NE OLUR, BORÇ MİRAS KALIR MI?

Evet, tıpkı mal varlığı gibi borçta kişiye miras kalabilir. Kredi ya da kredi kartı borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda bankanın ilk yapacağı işlem vefat eden kişinin hayat sigortası olup olmadığı konusunda inceleme yapmaktır. Kredi çeken kişinin hayat sigortası bulunuyorsa bu durumda banka alacağın tahsili için hayat sigortası poliçesini bozdurur. 

Bu nedenle özellikle de konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi işlemlerinde pek çok banka hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Çünkü konut kredileri hem yüksek tutarlı hem de uzun vadeli kredilerdir ve bankanın riski bu noktada daha büyüktür. 

konut kredisi çeken ölürse ne olur

KONUT KREDİSİ ÇEKEN VEFAT EDERSE, ÖLÜRSE NE OLUR?

Konut kredisi paketlerinde bankaların büyük bir bölümü hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır. Konut kredisi çeken kişinin vefat etmesi durumunda izlenecek politika kişinin hayat sigortası olup olmadığına göre belirlenir. 

Hayat sigortası olan kişinin konut kredisi çektikten sonra vefat etmesi durumunda;

Banka vefat eden kişinin ilgili mirasçılarının yapacağı yasal işlemler sonrasında yani ölüm belgesi çıkarıldıktan sonra hayat sigortası poliçesini bozdurur, alacağını tahsil eder, kredi borcunu kapatır ve fazla kalan para varsa bunu mirasçılara iade eder. Kişinin vefat ettiği tarihe kadar ödediği para mirasçılarına iade edilir. 

vefat eden kişinin kredi borcu

Hayat sigortası olmayan kişinin vefat etmesi durumunda konut kredisi, kredi borcu ve kredi kartı borcu olması durumunda ise;

Banka alacağın tahsili için yasal mirasçılara müracaat eder. Yasal mirasçılar reddi miras yapmadılarsa yani yasal olarak mirası reddetmediyse bu borcu ödemekle yükümlüdür.

Reddi miras yapıldıysa ya da banka alacağını bir şekilde tahsil edemiyorsa bu durumda konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi ipotekli kredi paketlerinde ipotekli ev ya da rehinli araç satışı yapılarak alacak tahsiline gidilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@