Önce Zam Geldi Sonra Raflarda Kalmadı! Fahiş Fiyatla Karaborsaya Düştü

Marketlerde ve toptancılarda stokçuluk yapılıyor iddiaları artarken bazı ürünlerde tedarik sorunu yaşanmaya başladı. Un ile başlayan tedarik sorunu nişasta ile devam etti.

Finans 08.12.2021 - 15:09 08.12.2021 - 15:09 Mustafa Karagöz

Dolar kurunda yaşanan oynaklık ve sert değer değişimleri hem üretim maliyetlerini hemde fiyatların değişmesine neden oluyor. Fiyatların daha da artacağı iddialarıyla bazı ürünlerde stok yapıldığı öne sürülmüştü. Gittikçe artan bu iddiaların üzerine bazı sektörlerde ana maddelerde tedarik sorunları oluşma başladı. 

FİYATLAR ARTTI STOKÇULUK BAŞLADI ÜRÜNLER KARABORSAYA DÜŞTÜ

Temel gıda ürünleri olan ayçiçek yağı, un, şeker, kahve birçok diğer kalemde fiyat artışları hem daha sert hemde çok kısa aralıklarla olmaya başladı. Gelen zamlar vatandaşları zaten zor durumda bırakırken birde bu sürece stokçuluk eklendi. Malların raflarda bulunmaması başta üreticiler olmak üzere herkesi zor durumda bırakıyor. Bu dönemde ise marketler satılan bazı ürünlerde kota uygulamaya başladılar. Belli limitlerle satılan ürünlerin her vatandaşa ulaştırılması sağlanıyor. 

Bu kapsamda öne çıkan ürünler ayçiçek yağı ve un oldu. Fiyatları inanılmaz oranlarda artan bu iki kalemde bazı marketler sadece bir paket alınabilir şartı koymaya başladılar. Sürecin ne zamana kadar bu şekilde devam edeceği merak edilirken bu listeye yeni ürünler eklendi. 

NİŞASTA 2021

Dünya'da yer alan habere göre, gıda ve ambalaj ürünlerine gelen zamların ardından nişastaya da zam geldi. Gelen zamlar ve gelebilecek zamların ise nişastada tedarik sorunu oluşturduğu öne sürüldü.

Konuya ilişkin sektör içinden bir değerlendirme geldi. Lokum Atölyesi Genel Müdürü Yunus Emre Koca, nişastanın kilosunun 2,5 liradan 11 liraya kadar yükseldiğini belirtti. Koca açıklamasında ayrıca gelen zamları kendilerinin halen fiyatlara yansıtmadıklarını ama bazı ürünlerde sorun yaşadıklarını söyledi. Nişasta için örnek veren Koca nişastanın karaborsaya düştüğünü sadece günlük yada haftalık alım yapabildiklerini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@