OPET Zamlı Fiyat Listesini Açıkladı! İstanbul, İzmir, Ankara İstasyonlarında Benzin, Motorin, LPG Otogaz Yeni Fiyatları

Akaryakıt fiyatlarına gelen rekor zamların ardından benzin istasyonlarına yeni fiyatlar merak edilmeye başlandı. OPET akaryakıt istasyonlarında benzin, motorin, LPG Otogaz ne kadar oldu?

Finans 01.01.2022 - 18:50 01.01.2022 - 18:50 Engin Uzunoğlu

Türkiye 2022 yılına yeni zamlarla girdi. Özellikle akaryakıta gelen zamlar vatandaşların tepkisini çekerken akaryakıt istasyonlarında da fiyatlar güncellendi. Her firma kar marjı politikası nedeniyle farklı bir fiyat tarifesi uygularkern 1 litre benzinin fiyatı 13 TL sınırına dayandı. Akaryakıta gelen son zamlarla beraber araç sahibi vatandaşların harcamalarında da ciddi bir artış kaydedildi. 

AKARYAKIT FİYATLARINA NEDEN ZAM YAPILDI?

Akaryakıt fiyatlarına neden zam yapıldığı vatandaşların gündeminden düşmüyor. Özellikle de dolar kurunun 18 TL'den 13 TL'ye inmesinden dolayı yapılan zammın haksız olduğu yönündeki eleştiriler artmaya başladı. Küresel petrol piyasalarında brent petrolün fiyatında önemli bir artış kaydedildi. Bu durum da Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının maliyetlerinde ciddi bir yükselişi beraberinde getirdi. Bundan dolayı da Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) maliyet artışlarından kaynaklanan zammı açıkladı. 

AKARYAKITA REKOR ZAMLAR

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan zamlar açıklandı ve pompa fiyatlarına bu zamlar yansıdı. Yapılan açıklamaya motorinin litresine 1,29 TL, benzinin litresine 0,61 TL ve LPG Otogazın litresine 0,78 TL zam yapıldı. Bu zamlar tüm akaryakıt istasyonlarında pompa fiyatlarına yansıtıldı. Firmalar fiyatlarda güncelleme yaparak yeni akaryakıt fiyatlarını devreye soktular. 

AKARYAKIT ŞİRKETLERİ ARASINDA NEDEN FİYAT FARKI VAR?

Akaryakıt şirketleri Türkiye'de akaryakıt dağıtımını yaparak istasyonları aracılığı ile vatandaşlara ulaştırıyorlar. Bu hizmet kaarşılığında bu şirketlere bir kar marjı ayrılıyor. Bu kar marjı hem şirketin hem de akaryakıt istasyonunun kazançları anlamına geliyor. Ancak şirketler kar marjlarını bazen en üst seviyenin altında tutarak rekabet edilebilecek bir akaryakıt fiyat politikasını uyguluyorlar. Bundan dolayı da firmadan firmaya akaryakıt fiyatları değişebiliyor.

OPET İSTANBUL, ANKARA, İZMİR GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Türkiye'de yaygın akaryakıt istasyonu ağına sahip olan OPET de fiyatlarda güncelleme yoluna gitti. Benzin, motorin ve LPG Otogaz fiyatlarını değiştiren OPET'in yeni fiyatları merak ediliyor. İşte OPET'in İstanbul, Ankara, İzmir güncel akaryakıt fiyatları...

OPET İSTANBUL BENZİN, MOTORİN, LPG OTOGAZ YENİ FİYATLARI 

Kurşunsuz Benzin 95 (Ultra Force 95): 12,93 TL
Motorin (Ultra Force): 12,78 TL 
Motorin (Eco Force): 12,75 TL

OPET İZMİR BENZİN, MOTORİN, LPG OTOGAZ YENİ FİYATLARI 

Kurşunsuz Benzin 95 (Ultra Force 95): 12,99 TL
Motorin (Ultra Force): 12,84 TL 
Motorin (Eco Force): 12,81 TL

OPET ANKARA BENZİN, MOTORİN, LPG OTOGAZ YENİ FİYATLARI 

Kurşunsuz Benzin 95 (Ultra Force 95): 13,01 TL
Motorin (Ultra Force): 12,88 TL 
Motorin (Eco Force): 12,85 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@