Ortak Karar Almakta Zorlanan Tüm Partiler Emekli Milletvekili Maaşlarına Zam Yapılmasında Hemfikir

Emekli milletvekillerinin maaşlarına zam yapılmasına dair teklife tüm partiler sıcak bakıyor. 16 bin TL olan emekli maaşlarının 20 bin TL bandına kadar çıkması bekleniyor. İşte son detaylar.

Ortak Karar Almakta Zorlanan Tüm Partiler Emekli Milletvekili Maaşlarına Zam Yapılmasında Hemfikir

2022 yılında asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasının ardından memurlara yüzde 30 ve emeklilere ise yüzde 25 oranında zam yapıldı. Maaşlara yapılan bu zamların ardından ise milletvekillerinin de maaşlarına zam yapılması istendi. Bu konuda çalışmaların başladığı öğrenilirken tüm partilerin zam konusuna sıcak baktığı öğrenildi.

MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞLARINA ZAMMA TÜM PARTİLER SICAK BAKIYOR

Emekli milletvekillerinin maaşlarına zam yapılmasına ilişkin çalışmalar ilk olarak 2021 sonunda bütçe görüşmesinde gündeme gelmişti. O dönemde uzlaşı sağlanamamış ve emekli milletvekillerinin maaşlarına zam yapılamamıştı. Ocak 2022 döneminin başlamasının ardından ise çalışan gruplarına yapılan zamlar emekli milletvekillerinin maaşlarının yeniden gündeme gelmesini sağladı.

Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli milletvekillerinin maaşları için "Tüm partiler destek verirse düzenleme yapalım." dediği öğrenildi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre konu yeniden gündeme geldi. Maaş düzenlemesi için AK Parti'den muhalefet partilerine bir görüşme olduğu belirtildi. Gerçekleştirilen görüşmelerde CHP, MHO, HDP ve İYİ Parti'nin emekli milletvekili maaşlarına zam yapılmasına sıcak baktıkları aktarıldı.

Emekli milletvekili maaşlarının şuanda 16 bin 400 TL olduğu zam sonrası ise 20 bin TL'ye kadar çıkabileceği de gelen haberler arasında.

SONRAKİ HABER