Otomobil Alım Satımlarında Plaza Dönemi Kapanıyor! Online Satış Devri Başlayacak

Otomobil alım satımlarında yetkili olan bayilerin yerini artık internet satışı alıyor. Önümüzdeki yıllardan itibaren artık bayiler üzerinden araç satışı yapılmayacak.

Finans 11.04.2022 - 10:41 11.04.2022 - 10:41 Büşra Uluşen

Otomobil alım satım işlemlerinde genellikle lüks plazalar yetkili konumda bulunuyor. Ancak otomobil satışlarında plaza dönemi kapanıyor ve yerine online satış devri başlıyor. 

OTOMOBİL ALIM SATIMLARI ONLİNE'A TAŞINIYOR!

Otomotiv sektöründe 5 yıl içerisinde online satış dönemine geçilmesi bekleniyor. Böylelikle alışkın olunan plaza dönemi kapanacak ve otomobil satışları artık internet ortamında yapılacak. Şu an satışların yapıldığı otomotiv bayileri ileriki dönemde sadece teslim noktası olarak kullanılacak. Online satış uygulamasının ilk olarak 2022 yılının son aylarında yerli otomobil TOGG'da yapılacağı konuşuluyor. 

Türkiye, otomotiv sektörüne en büyük showroom yatırımı yapan ülkelerin zirvesinde yer alıyor. Bu showroomlar için harcanan paranın milyar dolarları geçmesi, çok yüklü bir maliyete neden olduğu için ilerleyen dönemlerde hayata geçecek online satış ile hem maliyetler azalacağı hem de plaza döneminin sona ereceği belirtiliyor. 

otomobil online satış

TÜKETİCİLER ONLİNE SATIŞTAN MEMNUN

Salgın nedeniyle gündelik hayatın büyük bir bölümü online'a geçti. Bu dönemde vatandaşların büyük bir çoğunluğu bayilere gitmeden araç satın alıp kullanmaya başladı. İnternetten satış deneyimini tadarak bundan memnun kalan tüketiciler, hayata geçirilmesi planlanan online araç satışına da bu nedenle olumlu bakıyor. 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin (OYDER) yaptığı bir anket sonucunda, otomotiv sektörünün online satışa hazır olduğu belirtildi. Ankete 20 farklı otomobil markasını, tüm Türkiye'de yetkili satıcı olarak temsil eden 202 şirketin sahibi, ortağı ve profesyonel yöneticisi katıldı. 

Ankete katılan satıcıların yüzde 24'ü, online bayilerin 5 yıl içerisinde yaygınlaşacağını ifade ederken, yüzde 42'si 5-10 yıl içerisinde, yüzde 26'sı ise bu yeniliğin kolay olmayacağını ve 10 yıldan daha uzun bir sürede online satışa geçilebileceğini düşünüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@