Otomobil Fiyatlarına Son Dakika Zam Açıklamaları! Araçlar 50 Bin TL Birden Zamlanacak, Fiyatlar El Yakacak!

Otomobil sektörünü yeni zam telaşı alırken bazı modellerde 50 Bin TL zam yapılabileceği açıklandı. İşte sıfır kilometre otomobiller için yapılan son dakika zam açıklamaları...

Finans 18.10.2021 - 20:01 18.10.2021 - 20:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yeni bir otomobil sahibi olmak isteyenlere zam haberi geldi. Araç sahibi olmak isteyenlerin kur farklarından ve ÖTV matrah değişiminden dolayı yüksek oranlı zamlarla karşılaşma ihtimalleri oldukça yükseldi. Dev otomobil firmalarının yetkili isimlerinden peş peşe zam açıklamaları geldi. 

OTOMOBİL FİYATLARI DÖVİZ KULARINA GÖRE AYARLANIYOR

Borusan Otomotiv İcra Kurulu başkanı Hakan Tiftik yaptı değerlendirmede, “Otomobil zamları anlık gelişmelere göre belirlenmiyor. Liste fiyatlarına göre zamlar yapılıyor. Döviz kurlarında artışlar meydana geldikçe yeni gelen araçların fiyatlarında da yükselişler gerçekleşiyor. Çünkü firmalar Euro üzerinden otomobil siparişleri verip getiriyorlar. Son döviz kuruna göre de ayarlama yapılıyor.” dedi.

1 KASIM'DA OTOMOBİL FİYATLARINA YÜZDE 5 ZAM GELECEK

Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan ise yaptığı son açıklamasında, “Döviz kurlarında yeni rekorlara şahitlik ediyoruz. Bayiler ve distribütörler bu ayın sonuna kadar zam yapmamak için sabretmek zorundalar. Ancak 1 Kasım'dan itibaren otomobil fiyatlarına yeni zamlar yapılacak. Tahminlerimize göre bu yeni zamların oranı yüzde 5'ten aşağı olmayacak. Kasım ayından itibaren de her ay yapılan zamlar ayda iki defaya çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE KRİZ ÜSTÜNE KRİZ

Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan yaşanan sorunların sadece çip krizinden kaynaklanmadığını söyleyerek, “Yalnızca çip krizi yaşanmıyor. Bunun yanında bir de fiyatlar artacak şeklinde bir kriz yaşanıyor. Buna bağlı olarak otomobil bayileri gelecek yılı planlayamıyorlar. Bu da kaos anlamına geliyor. Araç fiyatlarından artacağından endişe duyan vatandaş otomobil satın almak için başvuruyor ve aracın gelmesini bekliyor. Çip krizi nedeniyle de otomobil üretilemiyor bu siparişler teslim edilemiyor.

2022 yılında satacağımız araçların siparişini Kasım ayında vermemiz gerekiyor. Ancak üretici firmaya biz ne kadar sipariş vermemiz gerek gerçekten bilmiyoruz. Taleplere bakarsak çok sipariş vermemiz gerek. Ancak kur artışlarına bakarsak fiyatlar yükselecek ve az sipariş vermemiz gerek. İki arada bir derede kaldık.” şeklinde konuştu.

OTOMOBİL FİYATLARINA 50 BİN TL ÖTV ZAMMI GELECEK!

Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan kimsenin dillendirmediği ÖTV sorununa da değinerek, “otomobil fiyatlarına gelecek asıl zamlar ÖTV matrahı kaynaklı olarak yapılacak. Ağustos ayında ÖTV matrah dilimleri değişmiş ve bazı araçların fiyatlarında indirimler olmuştu. Çünkü bu otomobiller yüzde 80 ÖTV matrah diliminden yüzde 50 matrah dilimine düşmüştü. Şimdi ise yüzde 50'lik dilimde neredeyse araç kalmadı. Hızlı bir şekilde yüzde 80'lik matrah dilimine geçmeye başladılar. İşte asıl zammın sebebi bu olacak. Bazı modellerde 50 Bin TL'lik zamların olacağını göreceğiz. Bu tamamen ÖTV'den kaynaklanacak.” açıklamasını yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@