ÖTV Konusunda Sektör Kendi Çözümünü Buldu! Araba Alacaklar Çok Sevinecek

Araba almak isteyenlere kampanyalı araç satışları daha uygun olanaklar sunuyor. ÖTV muafiyetinin yanında ayrıca firmaların sağladığı yüzde 0 faizli 100.000 TL kredi ise ödeme kolaylığı sağlıyor.

ÖTV Konusunda Sektör Kendi Çözümünü Buldu! Araba Alacaklar Çok Sevinecek

Araba almak isteyen, aracını yenilemeyi düşünen yada ikinci araç almak isteyenlerin önünüdeki en önemli engel ÖTV fiyatları. 2021 yılı yazında ekonomide oluşan durgunluk döneminin ÖTV indirimi ile aşılabileceği değerlendirmeleri çok sık konuşulsa da bu alanda ek bir düzenleme gelmedi.

FİRMALARDAN ÖTV FORMÜLÜ

Araç almak isteyenler için maliyetlerin çok yükselmesi, satışları doğrudan etkiledi. Özellikle birçok vatandaşın tercihi ikinci el araçlar oldu. Öyle ki ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarına yaklaştı. Ancak ilgi halen ikinci elde kaldı. Bu süreçte ise firmalar kendi kampanyalarını duyurdular.

Firmalar bu dönemde araç almak isteyenlerin ilgilerini kendi kampanyaları ile çekmeye çalıştılar.

Maliyet hesabı yapanlara ÖTV tutarı üzerinden indirim, ÖTV muafiyeti gibi seçenekler sağlayan firmalar binlerce TL'lik indirimler sundular. Ağustos 2021 dönemi araç satış kampanyalarında daha net görülen indirimli araç satış fiyatları bazı marka modellerde üst sınıra çıktı.

araç satış

KREDİ SORUNU DA ÇÖZÜLDÜ

Bilindiği üzere banka kredi faiz oranları, politika faiz oranlarının çok yüksek olması nedeniyle arttı. Ağustos ayında en düşük taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.50 olurken yıllık maliyetler yüzde 20 seviyelerinin üzerinde. Araç alımlarında çok büyük engel teşkil kredi faiz oranlarına dair çözüm de firmaların kendi finansman paketlerinden çıktı.

Çok sayıda araç firması çeşitli modelleri için özel krediler vermeye başladı. Birçok firmanın kredi oranı yüzde 0'dan başlıyor. Faizsiz kredi yöntemi ile 40.000 TL'den 150.000 TL'ye kadar sağlayan firmalar kredi limitini araç modeline göre belirliyorlar. Faizsiz firma kredisinde en önemli sorun ise düşük vade dönemi. Firmalar en fazla 24 aylık vade seçenekleri sunarken faiz olmaması bu kredilerin kullanımı yükseltiyor.

araç satış 2

NİSSAN KAMPANYASIYLA DİKKAT ÇEKEN FİRMALARDAN BİRİ

Nissan, ağustos ayında da başta akıllı detaylarla tasarlanmış modeli Yeni Juke olmak üzere Qashqai, Navara ve X-Trail modelleri için avantajlı fiyatlar, ÖTV muafiyeti, kredi ve takas imkanları sunuyor.

İşte O Kampanyalar

* Nissan Juke modeli için 100.000 TL kredi veriyor. Yüzde 0.99 faiz oranıyla sağlanan kredi için 12 ay vade sağlanıyor. Ayrıca bu model araçta indirimler uygulanacak.

nissan kampanya2

* Nissan Qashqai satış fiyatı üzerinden yüzde 0 faizli, faizsiz kredi ve 12 ay vade olanağı sunuyor. Kredi limiti 100.000 TL.

nissan kampanya-1

* Nissan Navarra ise indirimli fiyat üzerinden yüzde 0.99 faiz ve 60.000 TL kredi ile satış listelerinde.

SONRAKİ HABER